Coil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Coil
Rok założenia

1982

Rok rozwiązania

2004

Pochodzenie

Wielka Brytania

Gatunek

industrial, post-industrial, muzyka eksperymentalna, muzyka elektroniczna, house, ambient, dark ambient, noise

Wydawnictwo

Important Records, Threshold House, Eskaton

Skład
John Balance
Peter Christopherson
Thighpaulsandra
Simon Norris
Byli członkowie
William Breeze
Danny Hyde
Drew McDowall
Rose McDowall
Stephen Thrower
Strona internetowa

Coil – eksperymentalny projekt muzyczny utworzony w 1982 roku przez Johna Balance'a (później występującego jako "Jhonn Balance") i jego partnera Petera 'Sleazy' Christophersona. Duet współpracował na długo przed tym, nim Balance wybrał dla niego nazwę Coil – odwołującą się do wszechobecności kształtu spirali w naturze.

Pierwszym oficjalnym wydawnictwem Coila była EP z 1984 roku, zatytułowana How to Destroy Angels. Następne albumy – Scatology, Horse Rotorvator i Love's Secret Domain nie były sukcesami komercyjnymi, ale zwróciły uwagę krytyki na grupę i wywarły znaczący wpływ na scenę industrialną i tworzącą się scenę acid house'ową.

W 1988 roku grupa zaczęła pracować nad ścieżkami dźwiękowymi do kilku filmów i jeszcze bardziej eksperymentalną muzyką, ostatecznie wydaną pod pseudonimami. W 1999 roku, po szesnastu latach działalności, Coil dał pierwsze koncerty, do 2004 roku odbywając kilka mini-tras koncertowych.

Tragiczna śmierć Johna Balance'a 13 listopada 2004 roku była powodem zakończenia działalności Coila.

Tribute albumy[edytuj | edytuj kod]

W 2009 roku ukazał się album-hołd pod szyldem This Immortal Coil. Tacy artyści jak m.in. Matt Elliott, Yann Tiersen czy Bonnie 'Prince' Billy przedstawili własne interpretacje wybranych utworów Coil[1].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Coil.

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. This Immortal Coil - The Dark Age of Love - Recenzja - Uwolnijmuzyke.pl. [dostęp 2011-06-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-20)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]