Col Bayard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Col Bayard
Ilustracja
Col Bayard - widok w kierunku północnym
Państwo  Francja
Wysokość 1248 m n.p.m.
Pasmo Alpy Delfinackie / Prealpy Delfinackie
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Col Bayard
Col Bayard
Ziemia44°36′46″N 6°04′53″E/44,612778 6,081389

Col Bayard (1248 m n.p.m.) – przełęcz w Alpach Zachodnich we Francji, w grzbiecie wododziałowym rozdzielającym dorzecza Isère (na północy) i Durance (na południu). Znajduje się 8 km na północ od Gap i 90 km na południe od Grenoble.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Przełęcz znajduje się na zachodnim skraju rozległego obniżenia grzbietu, łączącego południowe krańce masywu Écrins (na północnym wschodzie) i masywu Dévoluy (na zachodzie), w osi linii rozdzielającej krystaliczne masywy centralne od wapiennych Prealp doliny rzeki Drac. Od strony zachodniej nad przełęczą wznosi się Pic de Gleize (2169 m n.p.m.). Po stronie wschodniej szeroki grzbiet tworzy nieznacznie pofalowane plateau, zwane Plateau de Bayard, ograniczone od wschodu przez drugą przełęcz, Col de Manse (1269 m n.p.m.).

Znaczenie komunikacyjne[edytuj | edytuj kod]

Przez przełęcz biegnie z południa na północ droga państwowa nr 85, tzw. Droga Napoleona (fr. Route Napoléon), na odcinku z Gap do Grenoble. Pierwszą większą miejscowością u północnych skłonów przełęczy jest Saint-Bonnet-en-Champsaur.

Szlak ten, choć używany od bardzo dawna, był w rejonie Col Bayard w 1815 r., gdy Napoleon Bonaparte wracał nim z Elby na swe sto dni, jedynie marną dróżką gruntową. Drogę bitą zbudowano tu znacznie później: różnicę wysokości 500 m pomiędzy Gap a przełęczą pokonuje ona szeregiem ciasnych zakosów.

Pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod]

Nazwa przełęczy nasuwa skojarzenie ze słynnym rycerzem Bayardem, jednak nie ma ona z nim nic wspólnego. W postaci Montanea di Bayardo nazwa ta bowiem jest wspominana już w 1319 r.[1], a więc sto kilkadziesiąt lat przed okresem wyczynów słynnego rycerza. W rzeczywistości nazwa pochodzi od lokalnego toponimu baya, którym w średniowieczu oznaczano miejsce (a także szczyt, grzbiet) pokryte lasem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Roman J.: Dictionnaire topographique du Département des Hautes-Alpes, Imprimerie nationale, 1884, repr. Lacour, 2000, s. 11; ​ISBN 2-84406-757-3