Collegium Zoologicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Collegium Zoologicum
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Romana Ingardena 6

Architekt

Zbigniew Olszakowski

Rozpoczęcie budowy

1960

Ukończenie budowy

1964

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Collegium Zoologicum”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Collegium Zoologicum”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Collegium Zoologicum”
Ziemia50°03′41,66″N 19°55′11,08″E/50,061572 19,919744

Collegium Zoologicum – modernistyczny gmach Uniwersytetu Jagiellońskiego, położony przy ulicy Romana Ingardena w Krakowie, w sąsiedztwie Parku Jordana.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek został wzniesiony w latach 1960–1964 jako część nowego zespołu architektonicznego, zwanego II Kampusem, wybudowanego ze środków przyznanych uczelni z okazji jubileuszu 600-lecia istnienia. Projekt budynku powstał w przedsiębiorstwie państwowym Miastoprojekt pod kierunkiem inżyniera Zbigniewa Olszakowskiego. Wnętrza zaprojektowała Irena Zaleśna. W budynku umieszczono pomieszczenia dla katedr: Zoologii i Zootechniki, sale wykładowe, bibliotekę z czytelnią oraz muzeum zoologiczne. Obok gmachu urządzono doświadczalny ogród hodowlany[1].

W 2011 Instytut Zoologii został przeniesiony do nowego gmachu na III Kampusie[2].

W latach 2013–2015 budynek został przebudowany na potrzeby Instytutu Psychologii. Podczas prac przebudowano i rozbudowano wnętrza, wykonano termomodernizację i wyremontowano elewację. Projekt przebudowy wykonało biuro architektoniczne Kontrapunkt V-projekt[3].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Gmach składa się z dwóch modernistycznych pawilonów połączonych przewiązką: głównego i muzealno–czytelniczego[1].

Pawilon główny ma siedem kondygnacji. Ma on zwartą bryłę o mocnych podziałach dłuższych elewacji, które pionowymi lizenami podkreślają jego wertykalność. Poza obrys bryły wyprowadzono schody ewakuacyjne, umieszczone w filarze z lekko wygiętą ścianą pełną, wykończoną rysunkiem w tynku i przeszkleniami z pozostałych dwóch stron, posiadającymi formę kurtyny, bez poziomych podziałów konstrukcyjnych. Główne wejście do budynku zadaszono poddartą płytą, wspartą na dwóch słupach w kształcie litery V. Gmach zwieńczono lekkim pawilonem o urozmaiconej elewacji: przeszklonej od strony zachodniej, pełnej w części środkowej oraz ażurowej od strony wschodniej. Całość nakryta jest płaską płytą przełamująca się na poszczególnych częściach[1].

We wnętrzach pawilonu zachował się modernistyczny wystrój. Hall główny został ozdobiony metaloplastyką. Główna klatka schodowa posiada pełną balustradę, zwieńczoną stalowym pochwytem na pionowych wspornikach, wykończonym taśmą z PCV. Przy klatce umieszczono ścianki parawanowe, perforowane okrągłymi otworami[1].

Pawilon muzealno–czytelniczy ma dwie kondygnacje. Posiada on zwartą bryłę z podcięciem w partii parteru, wspartym na trzech okrągłych słupach. Elewacja urozmaicowana jest ciekawymi podziałami. Pas okien zwieńczony został ażurowymi, poziomymi łamaczami słońca, podkreślającymi horyzontalną artykulację pawilonu. Poprzez przewiązkę połączony jest on z budynkiem Collegium Geologicum przy ulicy Oleandry 2a[1].

Na dziedzińcu kompleksu zaprojektowano doświadczalny ogóród hodowlany, składający się z pięciu parterowych, przeszklonych pawilonów o rzucie sześciokąta, zestawionych w grupy po trzy i dwa pawilony oraz szeregu oczek wodnych o nieregularnych kształtach. Kompozycji dopełniają wysoka i niska zieleń oraz ścieżki[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Małgorzata Włodarczyk: Architektura lat 60. w Krakowie. Kraków: Włodarczyk+Włodarczyk Architekci, 2014, s. 124–126. ISBN 978-83-64491-01-6.
  2. Otwarcie nowego budynku Instytutu Zoologii UJ. uj.edu.pl. [dostęp 2019-10-02].
  3. Kończymy przebudowę Instytutu Psychologii UJ. re-bau.com. [dostęp 2019-10-02].