Conus gloriamaris

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Conus gloriamaris
Muszla stożka Conus Gloriamaris - obiekt kolekcjonerskiego pożądania
Muszla stożka Conus Gloriamaris - obiekt kolekcjonerskiego pożądania
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ mieczaki
Gromada ślimaki
Podgromada przodoskrzelne
Rząd Neogastropoda
Rodzina stożki
Gatunek Conus gloriamaris

Conus gloriamaris (Chemnitz, 1777) - gatunek stożka pochodzący z rejony Zachodniego Pacyfiku i osiągający maksymalnie 16 cm (rekord należy do znalezionego w wodach Filipin okazu, który mierzył 162 mm).

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Jest to rzadki gatunek, w związku z czym jego muszle są bardzo cenne. Znane są historie z przeszłości opowiadające o kradzieżach tej muszli (w 1951 roku skradziono egzemplarz znajdujący się w nowojorskim American Museum of Natural History). W przeszłości za kolekcjonerskiego przedstawiciela Conus gloriamaris płacono fortuny, a zdarzało się również, że niszczono nowo wyłowione okazy, aby zachować bardzo wysoką cenę tej muszli. W obecnych czasach, dobie coraz doskonalszych technologii, możliwy staje się połów w coraz głębszych i coraz bardziej nieprzystępnych rejonach oceanów i co za tym idzie na rynku przybywa okazów C. gloriamaris. Mimo zwiększonej ilości oferowanych stożków, popyt jest na tyle wysoki, iż cena tej muszli wciąż oscyluje wokół 100$ (chociaż okaz średniej jakości lub niewielkich rozmiarów można kupić już za 30-50$).

Ciekawostką związaną z tym gatunkiem są liczne udowodnione próby podrobienia muszli - na Filipinach często "przerabia" się muszle pospolitych stożków, tak aby w najmniejszym detalu przypominały C. gloriamaris. Okazy innych gatunków tnie się, poddaje obróbce termicznej i mechanicznej, z kilku okazów powstaje jeden falsyfikat. Najdoskonalsze podróbki są często (jako tzw. "Philippine doctor") pokazywane w trakcie trwania międzynarodowych wystaw muszli i niekiedy - jako arcydzieła sztuki fałszerskiej - osiągają ceny wyższe od oryginalnych przedstawicieli gatunku.

C. gloriamaris należy do tzw. "wielkiej triady" najpiękniejszych stożków (wraz z Conus bengalensis i Conus milneedwardsi).