Coronella

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Coronella
Laurenti, 1768
Coronella austriaca
Coronella austriaca
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd lepidozaury
Rząd łuskonośne
Podrząd węże
Rodzina połozowate
Podrodzina Colubrinae
Rodzaj Coronella

Coronellarodzaj niejadowitych węży z rodziny połozowatych (Colubridae), występujących w Europie, północnej Afryce i zachodniej Azji[1]. Wyróżnia się trzy gatunki należące do tego rodzaju[2]. Są to węże niewielkie, rzadko przekraczające 60 cm długości. Głowa jest mało wyraźnie oddzielona od tułowia, a źrenice są okrągłe. Jego ciało jest pokryte gładkimi łuskami, jego przekrój jest niemal dokładnie kołowy. Rodzaj Coronella obejmuje gatunki węży lądowych, prowadzących skryty tryb życia. Żywią się niewielkimi kręgowcami, w tym także małymi wężami. Często są opisywane jako duszące swoje ofiary – brak jednak na to dowodów[1]. Przypuszcza się, że zdobycz jest przytrzymywana w splotach ciała w celu jej unieruchomienia, a nie zabicia[3]. Rodzaj Coronella jest znany już z plioceńskich osadów[4].

Gatunki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b JW Steward: The Snakes of Europe. Associated University Press (Fairleigh Dickinson University Press), 1971, s. 238. ISBN 0-8386-1023-4.
  2. Genus: Coronella (ang.). The Reptile Database. [dostęp 6 września 2010].
  3. D. Street: The Reptiles of Northern and Central Europe. Londyn: B.T. Batsford Ltd., 1979, s. 268. ISBN 0-7134-1374-3.
  4. Martin Ivanov. Herpetological assemblages from the Pliocene to middle Pleistocene in Central Europe: paleoecological significance. „Geodiversitas”. 29. 2, s. 297-320, 2007 (ang.).