Cudaczek strumieniowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cudaczek strumieniowy
Pseudogastromyzon cheni[1]
Liang, 1942
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Rząd

karpiokształtne

Podrząd

Cobitoidei

Nadrodzina

Cobitoidea

Rodzina

przylgowate

Rodzaj

Pseudogastromyzon

Gatunek

cudaczek strumieniowy

Cudaczek strumieniowy[2] (Pseudogastromyzon cheni) – gatunek ryby z rodziny przylgowatych (Balitoridae).

Gatunek ten opisał naukowo chiński badacz Y.-S. Liang w 1942 roku. Autor w tej samej publikacji opisał też pokrewny, podobny gatunek Pseudogastromyzon changtingensis[3]. Nazwa Pseudogastromyzon jest połączeniem zbitki greckich słów: pseudo = fałszywy, nieprawdziwy, gaster = żołądek, myzon od myzo = ssać[4].

Endemit Chin[4]. Zasiedla rzeki, strumienie i zwłaszcza wartko płynące, gatunek typowo górski[2]. W swym naturalnym środowisku jest łapany i sprzedawany do sklepów zoologicznych jako mała, spokojna ryba do akwariów[2]. Jeśli zapewni mu się dobre warunki w akwarium, gatunek nie jest wymagający, może nawet regularnie się rozmnażać[2].

Gatunek bardzo podobny do pokrewnego gatunku P. myersi[5]. Cechą, która może odróżnić te oba gatunki, jest odległość między płetwą piersiową a brzuszną[5] oraz między płetwą brzuszną i odbytową[5].

Pyszczek jest zaokrąglony, a ciało zwęża się od płetw piersiowych do ogona[2]. Brzuch jest silnie spłaszczony[2]. Samce mają małe wyrostki (bokobrody) na pyszczku[2]. Barwa podstawowa grzbietu to blada zieleń z ciemnymi plamami[2].

Gatunek odżywia się wyłącznie glonami zeskrobywanymi ze skał[2]. W akwarium zaobserwowano rozród tego gatunku: samiec buduje jamę pod kamieniem i zachęca samicę do tarła[2]. Wykonuje przy tym taniec godowy, polegający na prezentowaniu płetw[2].

Gatunek nie znajduje się na liście IUCN (według FishBase jest „niepoddany ocenie” – NE)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pseudogastromyzon cheni, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e f g h i j k Piskorzowate, [w:] Derek Hall, Amy-Jane Beer, Daniel Gilpin, Encyklopedia ryb, skorupiaków i innych stworzeń wodnych, 2020, s. 486, ISBN 978-83-8172-649-8 [dostęp 2022-02-10] (pol.).
  3. Liang, Y.-S. 1942. Notes on some species of Homalopterid loaches referring to Pseudogastromyzon from Fukien, China. [w:] ZooBank [on-line]. [dostęp 2022-02-12]. (ang.).
  4. a b c Pseudogastromyzon cheni Liang, 1942. FishBase. [dostęp 2022-02-12]. (ang.).
  5. a b c Frank Schäfer: Pseudogastromyzon cheni. [w:] Aquarium Glaser GmbH [on-line]. [dostęp 2022-02-12]. (ang.).