Cudowny połów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cudowny połów
Grafika bez ustawionego tekstu alternatywnego: Cudowny połów
Autor Konrad Witz
Rok wykonania ok. 1444
Technika wykonania panel
Rozmiar 132 × 154 cm
Muzeum Musée d'art et d'histoire w Genewie

Cudowny połów - obraz niemieckiego malarza Konrada Witza.

Jeden z pierwszych obrazów na którym przedstawiono krajobraz zaczerpnięty z realnego świata. Witz przedstawił na nim krajobraz znad Jeziora Genewskiego w stronę gór Mont Salève, Le Môle i Voirons. Panel stanowił początkowo część ołtarza w katedrze św. Piotra w Genewie. Obecnie znajduje się w muzeum Musée d'art et d'histoire w Genewie.

Tematem obrazu jest epizod opisany w Ewangelii Jana dotyczący trzeciego objawienia Jezusa Zmartwychwstałego nad Jeziorem Galilejskim. Według relacji ewangelii kilku uczniów Jezusa wraz z Piotrem bezskutecznie łowiło ryby, gdy nad brzegiem pojawił się mężczyzna. Uczniowie nie rozpoznali go. Gdy ten polecił im ponowne zarzucenie sieci w wyniku czego ich sieci napełniły się rybami jeden z uczniów którego Jezus miłował zwrócił się do Piotra rozpoznając w przybyszu Jezusa. Na te słowa:

Quote-alpha.png
Szymon Piotr usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę - był bowiem nagi - i rzucił się w morze (J 21:4-7)

Motyw Piotra w wodzie na obrazie, pozwala na zinterpretowanie, które z ukazań podczas połowu z Ewangelii, jest przedstawiane przez malarza.

Witz w charakterystyczny dla siebie sposób bardzo dokładnie przedstawił szczegóły krajobrazu, a także odbicia w wodzie przedmiotów i światło wschodzącego słońca.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Patrick de Rynck Jak czytać malarstwo wyd. Universitas Kraków 2005 ​ISBN 83-242-0565-9