Porostnica szeroka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Cybosia mesomella)
Porostnica szeroka
Cybosia mesomella
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Motyl
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

motyle

Rodzina

mrocznicowate

Podrodzina

niedźwiedziówkowate

Gatunek

porostnica szeroka

Porostnica szeroka, łada dwukropka (Cybosia mesomella) – motyl z rodziny mrocznicowatych (Erebidae) i podrodziny niedźwiedziówkowatych.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Postać dorosła – imago

Skromnie ubarwiony. Głowa średniej wielkości. Tułów cienki wydłużony w białawym kolorze. Odwłok białawy składający się z segmentów, mniejszy od obrębu rozłożonych tylnych skrzydeł z charakterystycznym wzorkiem z kropek w ciemnym kolorze. Skrzydła o rozpiętości od 26 do 34 mm. Przednie skrzydło białawe, czasem z szarym lub żółtym odcieniem. Przedni brzeg skrzydła i strzępina na brzegu zewnętrznym żółte. W połowie długości skrzydła, przy przednim i tylnym brzegu występują dwie czarne kropki. Tylne skrzydło szare, niekiedy z żółtawymi rozjaśnieniami przy brzegu zewnętrznym. Czułki średniej wielkości odchylone na boki. Korpus imago pokryty drobnym owłosieniem.

Postać gąsienicy i larwy
Świeżo wyklute gąsienice żerują jesienią na porostach rosnących na ziemi a następnej wiosny po przezimowaniu zjadają także liście borówki bagiennej. Czasem żerują również na wątrobowcach. Okres zimy spędzają w porostach korzystając z ich ochrony.
Okres lotu
Dorosłe motyle pojawiają się na początku czerwca i latają do końca lipca. Lata po zmroku, na podmokłych łąkach i terenach leśnych, w dzień kryje się w trawach i krzakach. Loty godowe samców odbywają się wieczorem w ciepłe i bezwietrzne dni.
Rozród
Samice składają na początku lipca jaja na roślinach pokarmowych gąsienic. Gąsienice wylęgają się na początku września i zimują w zeschniętych porostach. Przepoczwarczenie rozpoczyna się na początku maja i trwa do połowy czerwca.
Biotop
Gatunek preferujący środowiska ciepłe, wilgotne i prześwietlone, lasy liściaste i mieszane oraz podmokłe łąki oraz zręby.

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Występuje w całej Europie. W Polsce występuje na całym obszarze kraju. Zagrożeniami dla niej są niekorzystne zmiany zachodzące w środowisku leśnym.

Rośliny żywicielskie[edytuj | edytuj kod]

Podstawowe: porosty.

dodatkowe: wątrobowce, borówka bagienna.

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

Gatunek nie podlega ochronie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]