Cylinder zarodkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Cylinder zarodkowy - struktura charakterystyczna dla wielu gryzoni powstająca z części trofoblastu biegunowego (tzn. trofoblastu przylegającego do węzła zarodkowego) oraz z węzła zarodkowego.

Cylinder zarodkowy zaczyna być formowany po implantacji blastocysty. Powstaje w wyniku rozrastania się trofoblastu biegunowego na zewnątrz w kierunku tkanek macicy oraz do wewnątrz jamy pęcherzyka żółtkowego. Ta część trofoblastu biegunowego, która rozrosła się w kierunku jamy pęcherzyka żółtkowego oraz węzeł zarodkowy, który został wepchnięty w głąb jamy pęcherzyka żółtkowego, tworzą razem pałeczkowate uwypuklenie zwane cylindrem zarodkowym. 6 dnia rozwoju pojawia się wewnątrz niego jama i przyjmuje on kształt rurki zamkniętej z obu stron. Z tej części cylindra, która pochodzi z trofoblastu wytworzą się błony płodowe. Druga część będzie wsółuczestniczyć w wytwarzaniu błon płodowych oraz wytworzy ciało zarodka.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rozwój ssaków - mysz. W: Praca zbiorowa pod redakcją Marka Maleszewskiego: Ćwiczenia z biologii rozwoju zwierząt. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2007. ISBN 978-83-235-0338-5.