Przejdź do zawartości

Człowiek z Tollund

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Człowiek z Tollund

Człowiek z Tollundzmumifikowane zwłoki mieszkańca Półwyspu Jutlandzkiego pochodzące z epoki żelaza (IV wieku p.n.e.). Zostały one odnalezione 6 maja 1950 r. na torfowisku nieopodal Silkeborg w Danii.

Ciało mężczyzny ułożone było w pozycji embrionalnej na głębokości dwóch i pół metra pod powierzchnią bagna. Głowa okryta była spiczastą czapką z rzemieniem pod brodą. Nie licząc przepasania ciało było nagie. Mężczyzna miał krótkie włosy i jednodniowy zarost. Był niskiego wzrostu, ok. 161 cm. Wiek w chwili śmierci szacuje się na 30-40 lat.

W przewodzie pokarmowym mężczyzny znaleziono pozostałości ostatniego posiłku, spożytego na od 24 do 12 godzin przed śmiercią. Na posiłek składało się danie przyrządzone z gotowanego jęczmienia (85%), z domieszką ziaren innych roślin, m.in. lnu (5%) i rdestu szczawiolistnego (9%)[1][2]. W sumie doliczono się około 30 różnych gatunków ziaren zbóż uprawnych i rosnących dziko[1].

Przyczyną śmierci było najprawdopodobniej powieszenie. Wskazują na to rzemienie zaciśnięte wokół szyi i ślady na skórze. Podejrzewa się, iż mężczyzna stanowił ofiarę dla bogów torfowiska lub był przestępcą. Pierwszą hipotezę zdaje się uwiarygadniać fakt, iż mężczyznę pochowano z czcią: ułożono go delikatnie, zamknięto mu oczy i usta[1].

W tym samym torfowisku 12 lat wcześniej odnaleziono zwłoki kobiety – kobietę z Elling.

Człowiek z Tollund w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Do wykopaliska nawiązuje wiersz Seamusa Heaneya z tomu North (1979) pod tytułem The Tollund Man (w Polsce wiersz ukazał się m.in. w tomie 44 wiersze, wyd. ZNAK 1994, tł. Stanisław Barańczak).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Laura Geggel, Last meal of ancient human sacrifice victim 'Tollund Man' revealed in exquisite detail [online], livescience.com, 22 lipca 2021 [dostęp 2023-04-16] (ang.).
  2. Ostatni posiłek Człowieka z Tollund. Zawartość żołądka słynnego mężczyzny z bagien pomoże ustalić przyczynę śmierci? [online], Focus.pl, 21 grudnia 2021 [dostęp 2023-04-16] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]