Czerwończyk żarek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czerwończyk żarek
Lycaena phlaeas[1]
(Linnaeus, 1761)
Ilustracja
Samiec
Ilustracja
Samica
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

motyle

Rodzina

modraszkowate

Podrodzina

czerwończyki

Rodzaj

Lycaena

Gatunek

czerwończyk żarek

Czerwończyk żarek (Lycaena phlaeas syn. Lycaena phlaeoides) − gatunek owada z rzędu motyli. Skrzydła o rozpiętości 25–30 mm, przednie z wierzchu złocisto-czerwone z czarnymi plamkami i wąską czarną obwódką. Tylne skrzydła mają przy zewnętrznym brzegu czerwoną obwódkę. Spód tylnych skrzydeł szaro-brunatny z czarnymi plamkami. Tylne skrzydło z niewielkim ogonkiem.

Czerwończyk żarek daje w ciągu roku dwa lub rzadziej trzy pokolenia. Owady dorosłe pierwszego pokolenia można spotkać od początku maja do połowy czerwca, drugiego od początku lipca do początku września. Gąsienice żerują od wiosny do jesieni, z wyjątkiem maja i sierpnia. Roślinami żywicielskimi są szczaw polny i zwyczajny oraz rdesty. Stadium zimującym są gąsienice. Wiosną gąsienice kontynuują żerowanie, a przepoczwarczenie następuje na przełomie kwietnia i maja. Poczwarki przyczepione są od spodu liści lub do ich ogonków.

Typowe biotopy tego motyla to miedze, ugory i polany leśne. Czerwończyk żarek występuje w Europie, Azji Środkowej, Japonii oraz północnej Afryce.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lycaena phlaeas, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Władysław Strojny: Nasze zwierzęta, Państwowe Wydawnictwa Rolnicze i Leśne, 1981 ISBN 83-09-00045-6.