Dąb Bolesław

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dąb Bolesław
Dąb Bolesław widziany z dołu

Dąb Bolesławpomnikowy dąb, rosnący w pobliżu miejscowości Bagicz, w gminie Ustronie Morskie, ok. 15 km na południowy wschód od Kołobrzegu. Jego wiek to prawdopodobnie ok. 400 lat, mimo, iż wg na niektórych stronach internetowych podaje się wartość nawet 800 lat – tak został odnotowany przez Dyrekcję Lasów Państwowych: "Najstarszy dąb szypułkowy Bolesław rosnący pod Kołobrzegiem przekroczył 'zaledwie' 800 lat..."[1]. Obwód mierzony na wysokości 1,3 m od ziemi wynosił 700 cm, wysokość 32 m (to dane z 2011r.), a średnica korony ma 20 m. W jego pobliżu rośnie dąb Warcisław.

Informacja o rzekomym wieku Bolesława nie znajduje potwierdzenia w literaturze – jak twierdzą autorzy "Drzew Polski" z 2016 roku[2], leśnicy z wykształcenia, wiek dębu nie był mierzony metodami dendrochronologii, a sami szacują wiek tego drzewa na wspomniane 400 lat. Można to uzasadnić m.in. żyznym siedliskiem, wyjątkowo korzystnym dla dębów.

Przed ponownym "odkryciem" dębu Bolesław (jego pozycja była niewłaściwie oznaczona na mapach niemieckich) przez Hieronima Kroczyńskiego za najstarszy dąb w Polsce uważany był dąb Chrobry z Piotrowic – 760 lat. Najbardziej znany dąb Bartek z Bartkowa ma 670 lat.

19 sierpnia 2000 dąb otrzymał imię Bolesław, upamiętniono w ten sposób króla Bolesława Chrobrego, za którego przyczyną powstało w 1000 roku biskupstwo w Kołobrzegu.

Przypisy

  1. Wojciech Gil,Tajemniczy las, Wyd. Dyrekcja Lasów Państwowych, Warszawa 2010, s. 26
  2. P.Zarzyński, R.Tomusiak, K.Borkowski, Drzewa Polski, Wyd. PWN, Warszawa, 2016, s. 284

Linki zewnętrzne[edytuj]