Dżanlawyn Narancacralt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dżanlawyn Narancacralt
Жанлавын Наранцацралт
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1957
ajmak środkowogobijski
Data i miejsce śmierci 12 listopada 2007
ajmak centralny
Premier Mongolii
Okres od 9 grudnia 1998
do 22 lipca 1999
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Cachiagijn Elbegdordż
Następca Rinczinnjamyn Amardżargal
Burmistrz Ułan Bator
Okres od 1996
do 1998
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna

Dżanlawyn Narancacralt (mong. Жанлавын Наранцацралт; ur. 10 lipca 1957 na terenie ajmaku środkowogobijskiego, zm. 12 listopada 2007 na terenie ajmaku centralnego) – mongolski polityk i geograf, poseł do mongolskiego parlamentu, burmistrz Ułan Bator, minister oraz premier Mongolii w latach 1998–1999[1]. Polityk Partii Demokratycznej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował w ZSRR – najpierw na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym w Mińsku, a później na Uniwersytecie Moskiewskim im. Łomonosowa, gdzie obronił doktorat. Odbył także staże naukowe na uniwersytetach w Indiach, Japonii i Korei Południowej. Był specjalistą od planowania przestrzennego.

Początkowo poświęcił się karierze naukowej, ale po przemianach ustrojowych w Mongolii i upadku komunizmu, związał się z Partią Demokratyczną. Na początku lat 90. był ekspertem w ministerstwie środowiska.

W roku 1996 został wybrany na urząd burmistrza Ułan Bator i pełnił go z sukcesami do 1998[2].

Od 9 grudnia 1998 do 22 lipca 1999 pełnił funkcję premiera Mongolii, którą objął jako kandydat najbardziej kompromisowy po tym, jak pięciu kolejnych kandydatów zostało odrzuconych przez parlament. Odszedł ze stanowiska w wyniku oskarżeń o nieprawidłowości w sprzedaży państwowej firmy rosyjsko-mongolskiej spółce joint venture[3].

Po zakończeniu pracy w rządzie powrócił na krótko do pracy naukowej na Państwowym Uniwersytecie Mongolskim. W wyborach parlamentarnych w 2000 roku został posłem do Wielkiego Churału Państwowego. Pełnił także funkcję Ministra Środowiska[4], a od 6 lutego 2006 był ministrem ds. budownictwa i planowania przestrzennego[5][6].

W marcu 2007 roku został przewodniczącym Partii Demokratycznej, zastępując na tym stanowisku Mendsajchany Enchsajchana[7].

Zginął tragicznie w wypadku samochodowym 12 listopada 2007 na terenie ajmaku centralnego[8] w wieku 50 lat.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Był żonaty i miał dwoję dzieci. Od czasów studiów w ZSRR mówił płynnie po rosyjsku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]