Dżozef

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dżozef
Autor

Jakub Małecki

Typ utworu

realizm magiczny

Data powstania

2011

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

język polski

Data wydania

2011

Wydawca

W.A.B.

Dżozef – polska powieść z gatunku realizmu magicznego autorstwa Jakuba Małeckiego[1]. Została wydana po raz pierwszy w 2011, nakładem wydawnictwa W.A.B. W 2018, nakładem wydawnictwa SQN pojawiło się wznowienie, zawierające poprawioną wersję książki[2]. Powieść zdobyła pozytywne opinie krytyków[3][4][5]. Dżozef nawiązuje do twórczości Josepha Conrada.

Narracja[edytuj | edytuj kod]

Narracja w powieści poprowadzona jest z dwóch perspektyw: pierwszo- i trzecioosobowej. Książka zaczyna się narracją pierwszoosobową, w której Grzegorz opowiada swoją historię. Narracja trzecioosobowa występuje we fragmentach, w których główny bohater spisuje opowieść Czwartego.

Fabuła[6][edytuj | edytuj kod]

Grzegorz ma dwadzieścia trzy lata i mieszka w warszawskiej Pradze. Mimo aparycji typowego dresa jest osobą dość oczytaną. Zostaje pobity i okradziony. Następnego dnia pracuje w sklepie. Jeden z klientów okazuje się być lekarzem, który zauważa u niego złamany nos i wysyła Grzegorza do szpitala. Młody mężczyzna trafia do czteroosobowej sali, w której leży biznesmen Kurz oraz Maruda. Po niedługim czasie pojawia się również Czwarty: mężczyzna z dość dużymi problemami zdrowotnymi, który bezustannie czyta Josepha Conrada. Gdy jego stan pogarsza się, uznaje, że sam jest pisarzem i nakazuje Grzegorzowi, aby zapisał jego ostatnią powieść.

Opowieść Czwartego[edytuj | edytuj kod]

Okres PRL-u. We wsi niedaleko Włocławka mieszka Stasiu: siedmioletni chłopczyk, pomagający swoim rodzicom na roli. W wolnych chwilach malec tworzy drewniane figurki. Pewnego dnia tworzy drewnianego kozła, który przejawia nadzwyczajne zdolności.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Grzegorz – główny bohater powieści. Ma dwadzieścia trzy lata.
  • Kurz – mężczyzna leżący z Grzegorzem na sali szpitalnej; biznesmen, któremu powiodło się w życiu.
  • Maruda – towarzysz Grzegorza na sali.
  • Stanisław Baryłczak – nazywany też Czwartym. Towarzysz Grzegorza na sali szpitalnej, wielbiciel Josepha Conrada: czyta właściwie tylko jego książki.
  • Weronika – dziewczyna Grzegorza, który jest z nią tylko przez przyzwyczajenie.
  • Stasiu – główny bohater opowiadania, które Czwarty dyktuje Grzegorzowi. Siedmioletni chłopczyk pochodzący ze wsi.
  • Tyberiusz – wuj Stasia, alkoholik. Zdradził chłopcu, że ma zamiar zapić się na śmierć w piwnicy ich domu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dżozef [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 2018-07-22] (pol.).
  2. Dżozef [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 2018-07-22] (pol.).
  3. Adam Szaja, Jakub Małecki "Dżozef": Adam Szaja poleca męską powieść SMAKKSIAZKI.PL, „Dziennikzachodni.pl” [dostęp 2018-07-22] (pol.).
  4. Recenzja: Dżozef - Jakub Małecki - granice.pl - granice.pl [online], granice.pl [dostęp 2018-07-22] (pol.).
  5. Jerzy Doroszkiewicz, Jakub Małecki – Dżozef. Joseph Conrad i realizm magiczny w XXI wieku, „poranny.pl” [dostęp 2018-07-22] (pol.).
  6. Jakub Małecki, Dżozef, SQN, 2018, ISBN 978-83-8129-109-5.