Dżozef

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dżozef
Autor Jakub Małecki
Typ utworu realizm magiczny
Data powstania 2011
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska
Język język polski
Data wydania 2011
Wydawca W.A.B.

Dżozef – polska powieść z gatunku realizmu magicznego autorstwa Jakuba Małeckiego[1]. Została wydana po raz pierwszy w 2011, nakładem wydawnictwa W.A.B. W 2018, nakładem wydawnictwa SQN pojawiło się wznowienie, zawierające poprawioną wersję książki[2]. Powieść zdobyła pozytywne opinie krytyków[3][4][5]. Dżozef nawiązuje do twórczości Josepha Conrada.

Narracja[edytuj | edytuj kod]

Narracja w powieści poprowadzona jest z dwóch perspektyw: pierwszo- i trzecioosobowej. Książka zaczyna się narracją pierwszoosobową, w której Grzegorz opowiada swoją historię. Narracja trzecioosobowa występuje we fragmentach, w których główny bohater spisuje opowieść Czwartego.

Fabuła[6][edytuj | edytuj kod]

Grzegorz ma dwadzieścia trzy lata i mieszka w warszawskiej Pradze. Mimo aparycji typowego dresa jest osobą dość oczytaną. Zostaje pobity i okradziony. Następnego dnia pracuje w sklepie. Jeden z klientów okazuje się być lekarzem, który zauważa u niego złamany nos i wysyła Grzegorza do szpitala. Młody mężczyzna trafia do czteroosobowej sali, w której leży biznesmen Kurz oraz Maruda. Po niedługim czasie pojawia się również Czwarty: mężczyzna z dość dużymi problemami zdrowotnymi, który bezustannie czyta Josepha Conrada. Gdy jego stan pogarsza się, uznaje, że sam jest pisarzem i nakazuje Grzegorzowi, aby zapisał jego ostatnią powieść.

Opowieść Czwartego[edytuj | edytuj kod]

Okres PRLu. We wsi niedaleko Włocławka mieszka Stasiu: siedmioletni chłopczyk, pomagający swoim rodzicom na roli. W wolnych chwilach malec tworzy drewniane figurki. Pewnego dnia tworzy drewnianego kozła, który przejawia nadzwyczajne zdolności.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Grzegorz – główny bohater powieści. Ma dwadzieścia trzy lata.
 • Kurz – mężczyzna leżący z Grzegorzem na sali szpitalnej; biznesmen, któremu powiodło się w życiu.
 • Maruda – towarzysz Grzegorza na sali.
 • Stanisław Baryłczak – nazywany też Czwartym. Towarzysz Grzegorza na sali szpitalnej, wielbiciel Josepha Conrada: czyta właściwie tylko jego książki.
 • Weronika – dziewczyna Grzegorza, który jest z nią tylko przez przezwyczajenie.
 • Stasiu – główny bohater opowiadania, które Czwarty dyktuje Grzegorzowi. Siedmioletni chłopczyk pochodzący ze wsi.
 • Tyberiusz – wuj Stasia, alkoholik. Zdradził chłopcu, że ma zamiar zapić się na śmierć w piwnicy ich domu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dżozef, Lubimyczytać.pl [dostęp 2018-07-22] (pol.).
 2. Dżozef, Lubimyczytać.pl [dostęp 2018-07-22] (pol.).
 3. Adam Szaja, Jakub Małecki "Dżozef": Adam Szaja poleca męską powieść SMAKKSIAZKI.PL, „Dziennikzachodni.pl” [dostęp 2018-07-22] (pol.).
 4. Recenzja: Dżozef - Jakub Małecki - granice.pl - granice.pl, https://www.granice.pl [dostęp 2018-07-22] (pol.).
 5. Jerzy Doroszkiewicz, Jakub Małecki – Dżozef. Joseph Conrad i realizm magiczny w XXI wieku, „poranny.pl” [dostęp 2018-07-22] (pol.).
 6. Jakub Małecki, Dżozef, SQN, 2018, ISBN 978-83-8129-109-5.