DTMF

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

DTMF (ang. Dual Tone Multi Frequency) to nazwa sygnalizacji tonowej używanej w urządzeniach telefonicznych. Inna nazwa: TouchTone®. DTMF jest przykładem zastosowania modulacji MFSK (kluczowania wieloczęstotliwościowego).

Tony DTMF powstają z nałożenia na siebie dwóch sinusoidalnych fal dźwiękowych o częstotliwościach przypisanych danemu przyciskowi. Częstotliwości te prezentuje poniższa tabela (kliknij na znak, aby usłyszeć próbkę tonu w formacie Ogg)[1]:

Częstotliwości tonów DTMF z poszczególnych przycisków
1209 Hz 1336 Hz 1477 Hz 1633 Hz
697 Hz 1 2 3 A
770 Hz 4 5 6 B
852 Hz 7 8 9 C
941 Hz * 0 # D


W aparatach telefonicznych kolumna z literami (A, B, C, D) jest przeważnie pomijana, gdyż dzisiejsze centrale ani oprogramowanie telefonów nie wykorzystuje do niczego tych klawiszy ani przypisanych im tonów.

Przykładowo: naciśnięcie 3 powoduje wytworzenie tonu, którego składowe to 697 Hz i 1477 Hz. Taki ton jest następnie przesyłany drogą głosową do urządzenia po drugiej stronie, gdzie następuje jego dekodowanie. Do rozpoznawania wciśniętego klawisza używa się algorytmu Goertzela obliczającego 8 punktów z 205-punktowej DFT przy częstotliwości próbkowania 8 kHz.

Tonów DTMF używa się głównie do:

  • wybierania numeru
  • zdalnego sterowania lub programowania urządzeń podłączonych do linii telefonicznej, np. automatycznych sekretarek, faksów, poczt głosowych
  • nawigacji po wyczytywanych przez lektora menu głosowych

Starsze urządzenia, zamiast wybierania tonowego używały wybierania pulsowego (dekadowego). Wybieranie tonowe jest jednak o wiele szybsze i bardziej funkcjonalne.

System TouchTone® wprowadził również ustandaryzowany układ klawiatury telefonu, obecny dzisiaj na prawie każdym nowoczesnym aparacie telefonicznym. Układ ten został wybrany z 18 testowanych propozycji. Niektórzy uważają za błąd, że nie wybrano układu cyfr identycznego jak na kalkulatorze (lub klawiaturze numerycznej), co przyczynia się do równoległego funkcjonowania dwóch różnych standardów i w efekcie popełniania błędów przez niektórych użytkowników.

Przypisy

  1. Einführung. [dostęp 2010-01-31].

Linki zewnętrzne[edytuj]