Dagestan Airlines

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dagestan Airlines
Tu-154M w najnowszym malowaniu przewoźnika
Tu-154M w najnowszym malowaniu przewoźnika
IATA
N2
ICAO
DAG
Znak
DAGAL
Historia
Data założenia 3 lutego 1927
Zaprzestanie działalności 19 grudnia 2011
Lokalizacja
Państwo  Rosja
Baza Port lotniczy Machaczkała
Węzeł Port lotniczy Machaczkała
Flota
Liczba samolotów 5
Liczba tras 6
Przedsiębiorstwo
Siedziba Rosja Machaczkała
Strona internetowa
Tu-154M w starszym malowaniu na lotnisku Wnukowo w Moskwie

Dagestan Airlines – zlikwidowana rosyjska linia lotnicza z siedzibą w mieście Machaczkała w Rosji. Linie wykonywały regularne rejsy krajowe, międzynarodowe i czarterowe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Linie powstały w 1927 jako oddział Aerofłotu na lotnisku Machaczkała i wykonywały regionalne połączenia na terenie Związku Radzieckiego. Po wyodrębnieniu jednostki w 1994 linie przyjęły nazwę Makhachkala Air Enterprise. Od 1996 znane jako Dagestan Airlines. W marcu 2007 linie zatrudniały 809 pracowników. Od 2010 operowały pod logiem South East Airlines.

19 grudnia 2011 Rosyjska Federalna Agencja Transportu Powietrznego oficjalnie potwierdziła anulowanie świadectwa operatora liniom Dagestan Airlines[1] z następujących powodów:

  • Podczas dochodzenia przyczyn katastrofy z 4 grudnia 2010 wykryte zostały nieprawidłowości w przeprowadzaniu operacji lotniczych, obsługi technicznej statków powietrznych, szkolenia pilotów. Wykryto również instalowanie w samolotach podrabianych części, co również mogło mieć wpływ na katastrofę. Linie Dagestan Airlines nie wdrożyły zmian nakazanych przez Agencję, co negatywnie wpłynęło na dalsze postępowanie.
  • W trakcie kontroli na ziemi statków powietrznych przez inspektorów SAFA wykryto rażące uchybienia podczas przewozu pielgrzymów do Mekki. Nieprawidłowości wykryto również w Stambule

Porty docelowe[edytuj | edytuj kod]

Stan na grudzień 2010:[2]

Flota[edytuj | edytuj kod]

Stan floty na grudzień 2010:[3]

Dagestan Airlines
Typ Liczba
Tu-154B 1
Tu-154M 4

Katastrofy i wypadki lotnicze[edytuj | edytuj kod]

  • 4 grudnia 2010 - Tu-154M obsługujący lot z moskiewskiego Wnukowa do Machaczkały awaryjnie lądował na lotnisku Domodiedowo z powodu awarii dwóch silników. Samolot podczas dobiegu przekroczył rozmiar drogi startowej. 56 osób zostało rannych, a 2 osoby zginęły[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]