Daily News (Nowy Jork)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Daily News
Ilustracja
Wydanie „Daily News” z 1921
Częstotliwość

dziennik

Państwo

 Stany Zjednoczone

Adres

450 West 33rd Street
New York, New York 10001

Wydawca

Mortimer Zuckerman

Pierwszy numer

1919

Średni nakład

632595
674104 (niedziela) egz.

Format

tabloid

Strona internetowa

New York Daily News – piąta pod względem rozpowszechnienia gazeta codzienna w Stanach Zjednoczonych, z dziennym nakładem 632.595 egzemplarzy. Powstała w 1919 roku i była pierwszą amerykańską gazetą drukowaną w formie tabloidu. Jej właścicielem jest Mortimer Zuckerman. „Daily News” zdobyła dziesięć nagród Pulitzera[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

„Daily News” została stworzona przez Josepha Medilla Pattersona. Wraz z kuzynem Robertem R. McCormickem byli współwydawcami „Chicago Tribune” i jednocześnie wnukami Josepha Medilla, założyciela korporacji Tribune. Patterson i McCormick nie zgadzali się z treścią, a także formą wydawniczą „Chicago Tribune”, dlatego zdecydowali o wspólnym spotkaniu w Paryżu, gdzie wpadli na pomysł utworzenia nowej gazety w Nowym Jorku. W drodze powrotnej Patterson spotkał się z Alfredem Harmsworthem, wydawcą „Daily Mirror”, angielskiego tabloidu. Pozostając pod wrażeniem zalet tabloidu, Patterson opublikował pierwszy numer „Daily News” 26 czerwca 1919 roku.

Gazeta nie odnosiła początkowo sukcesów i w sierpniu 1919 roku jej nakład został zmniejszony do 26.625. Mimo to wielu ludzi, którzy dojeżdżali do pracy uznali format tabloidu za łatwy do trzymania, liczba stałych czytelników zaczęła rosnąć. W okresie pierwszej rocznicy gazety, w 1920 roku, nakład wyniósł 100.000, a w 1925 roku był to ponad milion egzemplarzy.

„Daily News” używała sloganu „New York’s Picture Newspaper” od 1920 do 1991 roku, ze względu na nacisk na fotografie. Aparat był również obecny w logo gazety od jej pierwszego wydania. Późniejsze hasło, zaczerpnięte z kampanii reklamowej, to „New York’s Hometown Newspaper”, podczas gdy kolejnym było „The Eyes, the Ears, the Honest Voice of New York”. „Daily News” wciąż publikuje duże i wyraźne zdjęcia, zarówno związane z aktualnymi wiadomościami, jak i rozrywką oraz sportem. Poza tym w gazecie znajdują się informacje dotyczące wyłącznie Nowego Jorku, a także kolumna plotkarska, sekcja sportowa i opiniotwórcza oraz komiksy i reklamy.

W 1982 roku oraz na początku lat 90. „Daily News” omal nie przestała istnieć. W 1982 roku Tribune gotowa była sprzedać gazetę, a w 1991 roku milioner Robert Maxwell zaoferował finansowe wsparcie, które miało utrzymać tabloid na rynku. Jednak krótko po tym Maxwell zmarł, a gazeta stanęła na skraju bankructwa. W 1993 roku kupił ją ostatecznie Mort Zuckerman. „Daily News” posiada swoje oddziały na Bronksie, Brooklynie oraz w Queens, City Hall oraz One Police Plaza.

W siedzibie „Daily News” kręcono zdjęcia do serii filmów o Supermanie z lat 1978–1987. Gmach redakcji, jak również jego biura posłużyły w filmach za redakcję gazety „Daily Planet[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Daily News editorial board wins Pulitzer – News – NY Daily. nydailynews.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-06-29)]..
  2. Jimmy Stamp: The Daily Planet in Film and Television. Smithsonian.com, 12 czerwca 2013. [dostęp 2014-07-29]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]