Przejdź do zawartości

Nagroda Pulitzera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nagroda Pulitzera
Pulitzer Prize
Ilustracja
Złoty medal Nagrody Pulitzera
Nagroda za

wybitne dokonania
w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki

Przyznający

Uniwersytet Columbia

Państwo

 Stany Zjednoczone

Lokalizacja

Nowy Jork

Pierwsze rozdanie

4 czerwca 1917

Strona internetowa

Nagroda Pulitzera (ang. Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury pięknej i muzyki[1].

Zdobywcy nagrody są ustalani przez jury działające na Uniwersytecie Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców amerykańskich.

Nagrodę ufundował Joseph Pulitzer (1847–1911), amerykański dziennikarz i wydawca pochodzenia węgierskiego, który w swoim testamencie z 1904 r.[2] przeznaczył na nią kapitał w wysokości 500 000 dolarów[1]. Pierwszych laureatów ogłoszono w 1917 r.[1][2]

Corocznie nagrody przyznaje się w kwietniu w dwudziestu jeden kategoriach. W dwudziestu z nich zwycięzca otrzymuje świadectwo i czek na 15 tysięcy dolarów[3], a dwudziesta pierwsza kategoria („służba publiczna”) honorowana jest złotym medalem, który otrzymuje zwykle gazeta (mimo że jest on przypisany do konkretnej osoby).

Osobne artykuły

[edytuj | edytuj kod]

Laureaci

[edytuj | edytuj kod]
 Z tym tematem związana jest kategoria: Zdobywcy Nagrody Pulitzera.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Pulitzer Prize, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2017-05-22] (ang.).
  2. a b Seymour Topping, Sig Gissler, Sean Murphy, History of The Pulitzer Prizes [online], The Pulitzer Prizes [dostęp 2023-08-18] (ang.).
  3. Pulitzer Board raises prize award to $15,000 [online], The Pulitzer Prizes – Columbia University [dostęp 2017-03-03] (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]