Przejdź do zawartości

Daldinia childiae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Daldinia childiae
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Sordariomycetes

Rząd

próchnilcowce

Rodzina

Hypoxylaceae

Rodzaj

warstwiak

Gatunek

Daldinia childiae

Nazwa systematyczna
Daldinia childiae J.D. Rogers & Y.M. Ju
Mycotaxon 72: 512 (1999)

Daldinia childiae J.D. Rogers & Y.M. Ju – gatunek grzybów z rodziny Hypoxylaceae[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Daldinia, Hypoxylaceae, Xylariales, Xylariomycetidae, Sordariomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy opisali go w 1999 r. J.D. Rogers & Y.M. Ju i nadana przez nich nazwa naukowa jest aktualna[1]. Komisja ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów przy Polskim Towarzystwie Mykologicznym w 2024 r. dla rodzaju Daldinia zarekomendowała polską nazwę warstwiak[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Podkładka

Średnica 7–32 mm, wysokość 10–20 mm, kształt mniej więcej kulisty, poduszeczkowaty lub gruszkowaty, czasami ze słabo zaznaczonym trzonem. Powierzchnia twarda, początkowo gładka, później chropowata, różowawobrązowa, czerwonawobrązowa, ciemnobrązowa lub ostatecznie prawie czarna. Endostroma z koncentrycznymi strefami czarniawymi i białawymi lub szarawymi, przypominającego węgiel miąższu, ektostroma w okresie dojrzałości z osadzonymi czarnymi perytecjami[3].

Budowa mikroskopowa

Worki 8-zarodnikowe. Askospory 12–18 × 6–8 µm, elipsoidalne, z nieco spłaszczonym bokiem lub szeroko wrzecionowate, z cienką, prostą porą rostkową rozciągającą się na większej część długości zarodnika, gładkie, o barwie od szklistej do brązowawej, w KOH bardzo ciemnobrązowe[3].

Gatunki podobne

Podobny jest warstwiak zwęglony (Daldinia concentrica), ale pod działaniem KOH jego powierzchnia zmienia barwę na fioletową, podczas gdy u Daldinia childiae na ciemnobrązową. Warstwiak zwęglony związany jest z jesionami, są też różnice w rozprzestrzenieniu; w Ameryce Północnej Daldinia childiae jest częsty, warstwiak zwęglony rzadki, w Europie odwrotnie[3].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Podano występowanie Daldinia childiae na Nowej Zelandii i na wszystkich kontynentach poza Antarktydą i Afryką[4]. Występuje również w Polsce[5],

Nadrzewny saprotrof żyjący na butwiejących kłodach drzew liściastych i rzadko na kłodach drzew iglastych. Owocniki rozwijają się od wiosny do jesieni, często przetrwają zimę, a na terenach o ciepłym klimacie rozwijają się przez cały rok[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2024-04-07] (ang.).
  2. Rekomendacja nr 3/2024 Komisji ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego [online] [dostęp 2024-04-02].
  3. a b c d Michael Kuo, Daldinia childiae [online], MushroomExpert [dostęp 2024-04-02].
  4. Występowanie Daldinia childiae na świecie (mapa) [online], gbif.org [dostęp 2024-04-07] (ang.).
  5. Andrzej Chlebicki, Revision of the genus Daldinia in the KRAM herbarium collection: Daldinia childiae, D. loculata and D. loculatoides, three new species for Poland, „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia Naturae”, 7, 2022, s. 61–73, DOI10.24917/25438832.7.5, ISSN 2543-8832.