Dan Bricklin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dan Bricklin

Daniel S. Bricklin (ur. 16 lipca 1951 w Filadelfii, USA) – współautor, razem z Bobem Frankstonem, arkusza kalkulacyjnego VisiCalc, założyciel Software Garden Inc., gdzie jest prezesem, i Trellix Corporation.

Otrzymał bakalaureat na wydziale inżynierii elektrycznej i nauk komputerowych w MIT oraz w 1979 r. tytuł MBA na Uniwersytecie Harvarda.

W 1979 Bricklin i Franston założyli Software Arts, Inc. i rozpoczęli sprzedawanie arkusza VisiCalc, pierwszego programu tej kategorii dla komputerów osobistych. Za stworzenie VisiCalca Bricklin otrzymał w 1981 r. Grace Murray Hopper Award.

Bricklin był prezesem Software Arts do 1985 r., kiedy to opuścił firmę i założył Software Garden, w której pozostawał do 1990 r. Następnie założył Slate Corporation, jednak w 1994 r. zamknął firmę i powrócił do Software Garden. W 1995 założył Trellix Corporation, która w 2003 r. została zakupiona przez Interland, Inc., a Bricklin został w niej prezesem do spraw technologii.

11 sierpnia 2000 Bricklin wprowadził termin friend-to-friend networking - Bricklin.com.

Bricklin jest obecnie (2005) prezesem Software Garden, produkującą oprogramowanie narzędziowe (w tym 'Dan Bricklin's Demo Program'), jak również świadczącą usługi konsultingowe.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]