Massachusetts Institute of Technology

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „MIT”. Zobacz też: inne znaczenia skrótowca MIT.
Massachusetts Institute of Technology[a]
Massachusettense Institutum Technologiae
Główna oraz wschodnia cześć kompleksu kampusu MIT widziana z góry
Główna oraz wschodnia cześć kompleksu kampusu MIT widziana z góry
Dewiza Mens et manus[1]
Data założenia 1861
Państwo  Stany Zjednoczone
Adres 77 Massachusetts Ave., 02139-4307
Cambridge, Massachusetts
Liczba studentów 10300
Rektor Susan Hockfield[2]
Położenie na mapie Massachusetts
Mapa lokalizacyjna Massachusetts
MIT
MIT
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
MIT
MIT
Ziemia42°21′35,35″N 71°05′31,60″W/42,359819 -71,092111
Strona internetowa

Massachusetts Institute of Technology[a], MIT – amerykańska prywatna politechnika założona w 1861 roku, położona w regionie Nowa Anglia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Uczelnia została założona w 1861 roku z inicjatywy kilkudziesięciu przedsiębiorców z okolic Nowego Jorku i Bostonu. Jej celem jest jednoczesne kształcenie studentów i prowadzenie badań podstawowych – jednak silnie zorientowanych na praktyczne potrzeby społeczne. MIT jest uczelnią całkowicie prywatną. Z punktu widzenia prawa jest spółką akcyjną, której akcje posiada obecnie kilkaset osób – głównie członków rodzin założycieli MIT oraz niektórych jego absolwentów.

Podstawowe statystyki[edytuj | edytuj kod]

MIT składa się z 5 szkół, grupujących około 200 różnych kierunków nauczania, oraz około 300 grup badawczych i laboratoriów, które powstają i znikają w zależności od potrzeb i działają poza strukturą szkół. Unikatową cechą MIT jest wysoki odsetek doktorantów i pracowników naukowych w stosunku do studentów nauczania „początkowego”. Wynosi on niemal 1:1:1.

Zarówno kandydaci na studia podstawowe, jak i doktoranckie są selekcjonowani na podstawie osiągnięć w szkole średniej, ogólnego życiorysu i rozmowy kwalifikacyjnej. Na studia podstawowe do MIT startuje rocznie około 10-15 tysięcy kandydatów z których jest wybierane około tysiąca. Mniej więcej połowa z nich aklimatyzuje się na uczelni i znajduje sobie miejsca w zespołach badawczych. Około 1/5 studentów i doktorantów wywodzi się spoza Stanów Zjednoczonych.

MIT została uznana za najlepszą uczelnię na świecie według Światowego Rankingu Uniwersytetów firmy Quacquarelli Symonds w 2012 roku[7].

Kampusy i budynki uczelniane[edytuj | edytuj kod]

 • Stata Center to jeden z wielu budynków kampusu, jest siedzibą Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, czyli połączeniem dawnych oddzielnych Laboratory for Computer Science i Artificial Intelligence Laboratory, poprzednio mieszczących się w pobliskim wieżowcu 545 Technology Square. Stata Center postawiono w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się słynny na MIT „budynek numer 20” – tymczasowy barak postawiony na szybko w czasie II wojny światowej na potrzeby Radiation Laboratory. „Tymczasowy” budynek użytkowany był jednak przez 50 lat. Naukowcy mogli go dowolnie przerabiać na swoje potrzeby, zmieniając układ wnętrza. Uznawany jest za jeden z najbardziej „produktywnych” budynków na uczelni.
 • Audytorium Kresge z 1955 zaprojektowane przez Eero Saarinena.
 • Kampus położony jest nad rzeką Charles, która odziela Cambridge od Bostonu, na terenie ofiarowanym uczelni przez anonimowego darczyńcę. W roku 1916 powstał tu zespół klasycystycznych budynków, gdzie do dziś znajduje się budynek główny i wydział Architektury. Historyczne budynki okalają z trzech stron główny dziedziniec, Killian Cort. Z czwartej strony dziedziniec otwarty jest na rzekę[8].
 • Baker House - akademik autorstwa Alvara Aalto.
 • Kaplica – proj. Eero Saarinen.
 • Dreyfus Building - najwyższy budynek, aut. I. M. Pei
 • Media Lab - aut. I. M. Pei
 • Simmons Hall - aut. Steven Holl - akademik zbudowany w ramach programu modernizacji kampusu. Powstał, by zapewnić wszystkim studentom pierwszego roku miejsca na kampusie. Dziesięciopiętrowy gmach oparty o modularną siatkę geometryczną. Budynek mieści 350 pokoi dla studentów oraz funkcje dodatkowe: stołówka, audytorium i inne przestrzenie wspólne.

Badania naukowe[edytuj | edytuj kod]

MIT było pierwszą na świecie uczelnią ze swoją strukturą nauczania i prowadzenia badań. Struktura ta była później kopiowana przez wiele innych uczelni na świecie takich jak Caltech czy Korean Institute of Technology. MIT jest również uznawany za jedną z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych w USA[9].

Badania prowadzone w MIT zapoczątkowały wiele nowych gałęzi techniki. Do najważniejszych można zaliczyć:

Jako pierwsza uczelnia na świecie postanowiła udostępnić w Internecie swoje materiały edukacyjne jako MIT Open Courseware[10]. Projekt zakłada, że w ciągu 10 lat udostępnione zostaną materiały z 2000 kursów z dziedzin zarówno technicznych, jak i humanistycznych.

Znani absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Encyklopedia PWN podaje polski odpowiednik „Instytut Technologiczny Massachusetts”[3], jednak poprawne tłumaczenie słowa technology to „technika”[4], czemu odpowiada polska nazwa uczelni: Instytut Techniczny (w) Massachusetts[5] lub Instytut Techniki (w) Massachusetts[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Mens et Manus. Mens et Manus .Net. [dostęp 29.07.2017].
 2. About President Hockfield (ang.). Massachusetts Institute of Technology. [dostęp 2014-09-08].
 3. Hasło Instytut Technologiczny Massachusetts. Encyklopedia PWN. [dostęp 2015-03-15].
 4. Zbigniew Łucki. Proszę... nie mówmy "technologia" na technikę!. „Biuletyn Informacyjny Pracowników Akademii Górniczo-Hutniczej”. [dostęp 2015-03-15]. 
 5. Pola elektryczne wypychają kropelki cieczy z powierzchni. Nanonet. [dostęp 2017-07-29].
 6. Agnieszka Moszczyńska. Politechnika Śląska coraz lepiej widoczna w Internecie. „Biuletyn Politechniki Śląskiej”, s. 9, luty 2012. 
 7. QS World University Rankings – 2012.
 8. Michał Stangel, Kampus MIT, „Archivolta”, styczeń 2007.
 9. 10 najbardziej prestiżowych uczelni w USA. najbardziej.com, 2010-10-05. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-10)].
 10. Strona główna „MIT Open Courseware” (ang.). ocw.mit.edu. [dostęp 2011-08-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]