Daniela Melchiorre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Daniela Melchiorre
Data i miejsce urodzenia 12 maja 1970
Rzym
Posłanka do Izby Deputowanych XVI kadencji
Okres od 2008
do 2013
Przynależność polityczna Liberalni Demokraci

Daniela Melchiorre (ur. 12 maja 1970 w Rzymie) – włoska polityk i prawniczka, deputowana, była wiceminister sprawiedliwości i rozwoju gospodarczego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie w Bari. Praktykowała jako prawnik, była też wykładowczynią na macierzystej uczelni. Została później zastępcą prokuratora wojskowego w Weronie i Turynie[1].

Działała jednocześnie w partii Margherita, stanęła na czele jej struktur w Mediolanie. W rządzie Romano Prodiego od maja 2006 do marca 2008 pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości[2]. Jesienią 2007, sprzeciwiając się akcesowi jej ugrupowania do Partii Demokratycznej, przystąpiła do nowej formacji, tworzonej przez Lamberta Diniego pod nazwą Liberalni Demokraci.

W wyborach w 2008 z ramienia federacyjnego Ludu Wolności uzyskała mandat posłanki do Izby Deputowanych XVI kadencji[3]. Gdy Lamberto Dini zdecydował się wstąpić bezpośrednio do przekształconego w jednolitą partię Ludu Wolności, Daniela Melchiorre objęła kierownictwo Liberalnych Demokratów. Początkowo popierała gabinet Silvia Berlusconiego, wkrótce przeszła do opozycji, a w 2010 wprowadziła swoją formację do koalicji Nowy Biegun dla Włoch. Od maja do czerwca 2011 była wiceministrem rozwoju gospodarczego[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biografia (wł.). danielamelchiorre.it. [dostęp 16 lutego 2011].
  2. Skład drugiego rządu Romano Prodiego na stronie na stronie Rządu Republiki Włoskiej (wł.). [dostęp 16 lutego 2011].
  3. Daniela Melchiorre na stronie Izby Deputowanych XVI kadencji (wł.). [dostęp 16 lutego 2011].
  4. Skład czwartego rządu Silvia Berlusconiego na stronie Rządu Republiki Włoskiej (wł.). [dostęp 27 stycznia 2013].