Przejdź do zawartości

Danny John-Jules

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Danny John-Jules
Ilustracja
Danny John-Jules (2008)
Imię i nazwisko

Daniel John-Jules

Data i miejsce urodzenia

16 września 1960
Londyn

Zawód

aktor, tancerz, piosenkarz

Lata aktywności

od 1975

Daniel „Danny” John-Jules (ur. 16 września 1960 w Londynie) – brytyjski aktor, tancerz i piosenkarz, w Polsce znany najlepiej z roli Kota w serialu komediowym Czerwony karzeł.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Swoją karierę zaczynał jako tancerz występujący w musicalach i innych produkcjach wystawianych na scenach londyńskiego West Endu. W 1987 wygrał casting do roli Kota w serialu Czerwony karzeł. Jak sam wspomina, na przesłuchania przyszedł z półgodzinnym spóźnieniem, ubrany w garnitur swojego ojca z lat 40. Z miejsca został uznany za idealnego odtwórcę bohatera, który jest w serialu przykładem beztroskiego luzaka przewrażliwionego na punkcie własnego wyglądu. Występował w Czerwonym karle łącznie jedenaście lat, grając we wszystkich 52 odcinkach tej produkcji. W 1993 śpiewana przez niego piosenka z serialu znalazła się na liście 20 najchętniej kupowanych singli w Wielkiej Brytanii.

W późniejszych latach grał także w innych serialach, których popularność nie wyszła jednak poza Wielką Brytanię. Najczęściej pojawia się na małym ekranie w adresowanych do dzieci kanałach CBBC i CBeebies. Okazjonalnie grywa również w filmach, a także udziela głosu postaciom z gier video.

Jesienią 2018 będzie brał udział w szesnastej edycji programu Strictly Come Dancing, będącego brytyjską wersją formatu Dancing with the Stars.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

16 lutego 2008 został zatrzymany przez londyńską policję pod zarzutem pobicia dwóch Polaków. Został skazany na 120 godzin prac społecznych, pokrycie kosztów sprawy sądowej w wysokości 350 funtów, a także na opłatę po 75 funtów dla każdego z poszkodowanych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]