Danny John-Jules

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Danny John-Jules
Ilustracja
Imię i nazwisko Daniel John-Jules
Data i miejsce urodzenia 16 września 1960
Londyn
Zawód aktor, tancerz, piosenkarz
Lata aktywności od 1979

Daniel (Danny) John-Jules (ur. 16 września 1960 w Londynie) – brytyjski aktor, tancerz i piosenkarz, w Polsce znany najlepiej z roli Kota w serialu komediowym Czerwony karzeł.

Zaczynał swoją karierę jako tancerz występujący w musicalach i innych produkcjach wystawianych na scenach londyńskiego West Endu. W 1987 wygrał casting do roli Kota w powstającym właśnie "Czerwonym karle". Według opowieści jego własnych i producentów serialu, przyszedł na casting spóźniony pół godziny (czym wcale się nie przejmował) i ubrany w garnitur swojego ojca z lat 40. Z miejsca został uznany za idealnego odtwórcę bohatera, który jest w serialu przykładem beztroskiego luzaka przewrażliwionego na punkcie własnego wyglądu. Występował w "Czerwonym karle" łącznie jedenaście lat, grając we wszystkich 52 odcinkach tej produkcji. W 1993 śpiewana przez niego piosenka z serialu znalazła się na liście 20 najchętniej kupowanych singli w Wielkiej Brytanii.

W późniejszych latach grał także w innych serialach, których popularność nie wyszła jednak poza Wielką Brytanię. Obecnie najczęściej pojawia się na małym ekranie w adresowanych do dzieci kanałach CBBC i CBeebies. Okazjonalnie grywa również w filmach, a także udziela głosu postaciom z gier video.

16 lutego 2008 został zatrzymany przez londyńską policję pod zarzutem pobicia dwóch Polaków. Aktor został skazany na 120 godzin prac społecznych, pokrycie kosztów sprawy sadowej w wysokości 350 funtów. Jako zadośćuczynienie za szkody, aktor ma zapłacić każdemu z nich po £75.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]