West End (Londyn)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Shaftesbury Avenue z Piccadilly Circus w 1949
Piccadilly Circus, 2010
West End - widok nocny, 2012
Stacja metra Bond Street, peron Central Line

West End – obszar centralnego Londynu zawierający wiele z największych (i najważniejszych dla miłośników teatru, zobacz teatry w West End) atrakcji turystycznych, sklepów, przedsiębiorstw, budynków rządowych i lokali rozrywkowych.

Termin[edytuj | edytuj kod]

Nazwa „West End” jest to elastyczny termin i w różnych kontekstach może odnosić się do:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stosowanie tego terminu rozpoczęło się w początku XIX wieku, w celu opisania modnego obszaru na zachód od Charing Cross[3]. W planowaniu jest identyfikowany jako obszar jednego z dwóch „ośrodków międzynarodowych” w planie Londynu[4].

Leżąc na zachód od zabytkowego rzymskiego i średniowiecznego City of London, West End był przedmieściem, atrakcyjnym z racji bliskiego sąsiedztwa siedziby władzy królewskiej w Westminsterze. Większa część West Endu znajduje się w granicach gminy City of Westminster.

Opracowany i budowany w wiekach XVII, XVIII i XIX, został wybudowany jako seria pałaców, drogich kamienic, oraz modnych sklepów i miejsc rozrywki. Obszary położone najbliżej miasta wokół Holborn, Seven Dials i Covent Garden, historycznie miejsca zamieszkania biedniejszych społeczności, zostały przebudowane w XIX wieku.

Transport (metro)[edytuj | edytuj kod]

Stacje metra w West End:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hidden history of London's West End, www.nickryan.net [dostęp 2017-11-20] (ang.).
  2. West End Chronicles: 300 Years of Glamour and Excess in the Heart of London. Autor: Ed Glinert. ISBN 0-14-102464-X ISBN 978-0141024646
  3. Mills, A., Oxford Dictionary of Names Place Londyn (2001)
  4. Greater London Authority, The London Plan: The Sub Regions