Darłowo (grodzisko)
Darłowo (grodzisko) – grodzisko położone w miejscu, gdzie obecnie znajduje się średniowieczny zamek książęcy. Grodzisko jest położone w południowo-zachodniej części Darłowa (woj. zachodniopomorskie), bezpośrednio na wschód od rzeki Wieprzy. Trudno dokładnie ustalić wiek grodziska, przyjmuje się okres wczesnośredniowieczny i późnośredniowieczny.
Opis grodziska
[edytuj | edytuj kod]Obecnie jest to teren zabudowany. Uwagi: W rejonie Darłowa dopatrywano się istnienia grodziska jedynie w oparciu o występujące w źródłach pisanych (1215) nazwy Dirlov i Dirlova. Nie zostało ono jednak nigdy poświadczone źródłami archeologicznymi. Różni badacze[kto?] domyślali się jego istnienia w trzech następujących miejscach: a) płaski, pobagienny teren w odległości około 1,7 km na północny zachód od skraju zabudowy Darłowa, b) 0,4 km na południowy wschód od ujścia rzeki Wieprzy i c) bezpośrednio na wschód od szosy Darłowo.
Znaleziska
[edytuj | edytuj kod]W 13 wykopach odkryto fundamenty zamku, bruki kamienne, spaleniznę i nieokreśloną ilość kości zwierzęcych oraz ułamków naczyń glinianych, wyłącznie toczonych. W żadnym z wykopów nie uchwycono calca.
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Franciszek Lachowicz, Jerzy Olczak, Kazimierz Siuchniński, Osadnictwo wczesnośredniowieczne na pobrzeżu i pojezierzu wschodniopomorskim. Poznań 1977
- Lienau Otto, Die Bootsfunde von Danzig- Ohra aus der Wikingerzeit, Danzig 1934 (niem.)
- Jerzy Olczak i Kazimierz Siuchniński; Źródła archeologiczne do studiów nad wczesnośredniowiecznym osadnictwem grodowym na terenie województwa koszalińskiego, Poznań 1968, tom IV