Darksteel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Darksteel
Premiera 6 lutego 2004
Tematyka kart Indestructible
Wykorzystywane zdolności Modular
Wielkość 165 kart
Skrót Kodowy DST
Nazwa Kodowa Lettuce
Blok Mirrodin
Magic: The Gathering
Kolejność Chronologiczna

Darksteel - dodatek do kolekcjonerskiej gry karcianej Magic: The Gathering. Został wydany w lutym 2004 roku, zawiera 165 kart. Symbolem tego rozszerzenia jest uproszczony rysunek tarczy, znajdującej się na tej karcie: Shield of Kaldra.

Darksteel wprowadził do gry niezwykle skuteczny artefakt, pozwalający na dociągnięcie wielu kart z talii: Skullclamp. Karta ta cieszyła się nadmiernym powodzeniem wśród graczy, wskutek czego granie nią na turniejach zostało zabronione. Był to pierwszy taki przypadek od czasu wydania dodatku Mercadian Masques w którym zakazano gry kartą Port.

Historia dodatku[edytuj | edytuj kod]

Darksteel był pierwszym "małym" dodatkiem który zawierał 165 kart, podczas gdy pozostałe małe rozszerzenia miały ich tylko 143, (wyjątek stanowił dodatek Legions, który zawierał 145 kart z powodu potrzeby zachowania równowagi pomiędzy pięcioma kolorami.)

Fabuła powieści[edytuj | edytuj kod]

The Darksteel Eye jest drugą książką z cyklu Mirrodin, napisaną przez Jess Lebow. Opowiada ona dalsze przygody elfki Glissy, rozgrywające się po zinfiltrowaniu przez nią Synodu, oraz odzyskaniu całej pamięci golema Bosha. Podróżują wspólnie w poszukiwaniu mocy znajdującej się w centrum Mirrodinu.

Wprowadzone Mechaniki[edytuj | edytuj kod]

Darksteel wprowadził następujące mechaniki do gry:

  • Indestructible - Zdolność czyniąca obiekty (permanenty) w grze niezniszczalnymi. Obiekty z tą zdolnością nie podlegają efektom niszczącym (destroy effects) oraz obrażeniom śmiertelnym. Mechanika ta, chociaż wprowadzona w małym rozszerzeniu, stała się powszechnie stosowaną w późniejszych dodatkach; zazwyczaj nowe mechaniki wprowadzane w małych rozszerzeniach nie są już później wykorzystywane. W Darksteelu, niezniszczalność posiadają jedynie artefakty. Zgodnie z realiami tego świata, większość z niezniszczalnych artefaktów jest zrobiona z metalu o nazwie darksteel. Materiał ten można zauważyć również w ilustracjach kart, gdzie jest przedstawiony jako ciemno szary metal z żółtymi cząstkami energii wirującymi wokół.
  • Modular - Nazwa zdolności stworów-artefaktów, stwory te wchodzą do gry z pewną liczbą znaczników +1/+1; w momencie gdy ulegają zniszczeniu, mogą je przełożyć na innego artefaktycznego stwora.
  • Charge counters - Jeden z głównych motywów bloku; niektóre z artefaktów w Darksteelu można było "ładować" znacznikami, które później gracze mogli zużywać dla konkretnych efektów. Jedną z ważniejszych kart używających tej zdolności jest Darksteel Reactor, który po naładowaniu zapewnia zwycięstwo.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]