Dawny budynek administracyjno-biurowy Fundacji Fränckla we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dawny budynek administracyjno-biurowy Fundacji Fränckla
Symbol zabytku nr rej. A/2264/501/Wm z 20.12.1992[1]
Ilustracja
Dawny budynek administracyjno-biurowy Fundacji Fränckla
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wrocław

Adres

ulicy Ofiar Oświęcimskich 19

Styl architektoniczny

neogotyk

Architekt

Albert Grau

Kondygnacje

trzy

Rozpoczęcie budowy

1896

brak współrzędnych

Dawny budynek administracyjno-biurowy Fundacji Fränckla – zabytkowy budynek przy ulicy Ofiar Oświęcimskich 19 we Wrocławiu; jeden z najlepiej zachowanych przykładów neogotyckiej architektury na obszarze Starego Miasta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba głowy Alberta Grau na fasadzie budynku, na gzymsie

W okresie średniowiecznym na działce nr 19 znajdowała się dwuskrzydłowa i dwutraktowa kamienica gotycka, przebudowywana w okresie renesansu. W 1896 roku w jej miejsce, z wykorzystaniem jej murów i piwnic, wzniesiono nowy budynek dla siedziby kuratorium i biur żydowskiej Fundacji Fränckla (Fränckelsche Stiftung) zajmującej się działalnością charytatywną, dobroczynną i pomocową[2] założonej przez Jonasa Fränckela, żydowskiego kupca i filantropa, królewskiego radcy, fundatora żydowskiego Seminarium Teologicznego i jego brata Davia[3]. Autorem projektu był niemiecki architekt Albert Grau autor m.in. Pałacu Ballestremów[2]. W 1941 roku władze faszystowskie odebrały budynek właścicielom i przekazały go organizacji Jüdisches Kultus und Synagogen Gemeinde[2]. W kamienicy znajdowała się winiarnia win reńskich[4][5].

Opis architektoniczny budynku[edytuj | edytuj kod]

Neogotycki, ceglany budynek został wzniesiony na planie prostokąta wraz z oficynami skupionymi wokół wewnętrznego dziedzińca[2]. Dom frontowy, jest trzykondygnacyjny, dwuipółtraktowy z ośmioosiową elewacją podzieloną barwnymi pasami klinkierowych cegieł i ceramicznymi ornamentami. Pozostała część elewacji pokryta jest jasnym tynkiem. W części dachowej znajdują się trzy schodkowe szczyty, na których umieszczono nazwiska budowniczych, a w osi środkowej wyrzeźbioną głowę architekta Graua na tle jego nazwiska (podobna do tej, która znajduje się na elewacji pałacu Ballestremów)[2]. Pomiędzy szczytami znajduje się balkon[6].

Po 1945 roku[edytuj | edytuj kod]

Budynek podczas działań wojennych w 1945 roku nie został poważnie uszkodzony. W budynku poza pomieszczeniami mieszkalnymi znajdowały się różne sklepy oraz, od końca lat 90. XX w., siedziba I Oddziału Wrocławskiego Kredyt Banku SA[2]. W 2000 roku kamienica została wyremontowana[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]