Dawny kościół św. Andrzeja we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Andrzeja Apostoła
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wrocław

Wyznanie

katolickie

Kościół

katolicki

Wezwanie

św. Andrzej Apostoł

brak współrzędnych

Kościół św. Andrzeja Apostoła − katolicka świątynia położona przy obecnej ul. Jeleniogórskiej we Wrocławiu (osiedle Stabłowice), zniszczona w 1945 r.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Katolicką parafię św. Andrzeja Apostoła w podwrocławskiej wówczas wsi Stabłowice erygowano w połowie XIV wieku i z tego okresu pochodziła pierwotna, drewniana świątynia[1]. W 1530 r. stała się miejscem modlitw wspólnoty protestanckiej do 1653 r. W wyniku tzw. krwawej łaźni w Stabłowicach w 1653 r., która odbiła się głośnym echem na całym Śląsku, kościół trafił z powrotem w ręce katolików.

Pierwotna świątynia uległa zniszczeniu w 1586 r., lecz odbudowano ją jeszcze w tym samym roku dzięki rodzinie Gruttschreiberów mających dobra w Stabłowicach. Nowy obiekt sakralny miał konstrukcję szkieletową, w 1727 r. naprzeciw prezbiterium dobudowano wieżę wkomponowaną w szczyt dachu oraz kruchtę. Świątynia posiadała nawę główną, prezbiterium, dobudowaną zakrystię, kruchtę oraz belkowe sklepienie. Wewnątrz znajdował się m.in. drewniany ołtarz z XVII w., nagrobki fundatorów, zabytkowa chrzcielnica oraz tryptyk, który obecnie przechowywany jest w kościele NMP na Piasku we Wrocławiu[2]. Prawdopodobnie po odzyskaniu świątyni przez katolików do 1945 r. była ona kościołem filialnym parafii św. Jadwigi Śląskiej w Leśnicy[3]. W 1924 r. kościół św. Andrzeja Apostoła został odnowiony. Przetrwał okres walk w tej części Wrocławia w lutym 1945 r. lecz uległ zniszczeniu kilka miesięcy później[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. D. Gibski, J. Harasimowicz, Kościół św. Andrzeja Apostoła na Stabłowicach, [w:] Encyklopedia Wrocławia, J. Harasimowicz (red.), Wrocław 2006, s. 420.
  2. L. Burgermeister, G. Grundmann, Die Kunstdenkmäler der Stadt Breslau. Bd. I, Bresalu 1934, s. 175-177.
  3. O katolickim kościele w Sabłowicach wspomina Zimmerman w 1795 r. Protestanci uczęszczali do kościoła w Praczach Odrzańskich.
  4. P. Dzikowski, Historia Stabłowic i kościoła, [w:] Idź i odbuduj mój dom, P. Dzikowski (red.), Wrocław 2011, s. 31-32.