Dawny ratusz w Gorzowie Wielkopolskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dawny ratusz w Gorzowie Wielkopolskim
Symbol zabytku nr rej. L-195/1-2/A z 27 lutego 2006
Ilustracja
Fasada dawnego ratusza (zdj. 2012)
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Miejscowość

Gorzów Wielkopolski

Adres

Obotrycka 16

Kondygnacje

4

Rozpoczęcie budowy

1923

Ukończenie budowy

1924

Położenie na mapie Gorzowa Wielkopolskiego
Mapa konturowa Gorzowa Wielkopolskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Dawny ratusz w Gorzowie Wielkopolskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Dawny ratusz w Gorzowie Wielkopolskim”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Dawny ratusz w Gorzowie Wielkopolskim”
Ziemia52°43′53″N 15°14′34″E/52,731389 15,242778

Dawny ratusz w Gorzowie Wielkopolskim – mieści się przy ulicy Obotryckiej 16. Obecnie nieużytkowany, przewidziany do rozbudowy i adaptacji na potrzeby Urzędu Miasta. Budynek był budowany od 2 lipca 1923 roku do 7 października 1924 roku. Jednym z powodów budowy mógłby być m.in. pożar starego ratusza w dniu 18 października 1919, który spowodował znaczne szkody materialne.

Na niskim parterze nowo wybudowanej budowli został umieszczone: magazyn papieru, drukarnia i introligatornia. Na wysokim parterze zostały umieszczone biuro meldunkowe z obszerną salą dla petentów oraz kancelaria i pokoje z maszynami do pisania. Na pierwszym piętrze zostały umieszczone gabinety nadburmistrza, burmistrza, dyrektora biura, pokoje dla referentów, straży i wydziału policji kryminalnej. Na drugim piętrze, po stronie zachodniej, zostały umieszczone sala posiedzeń rady miejskiej z garderobą oraz pokoje referentów i stenotypistek. Na poddaszu zostały umieszczone biura płac, pokój referenta i siły pomocniczej. Gmach nowego ratusza został połączony z budynkiem dawnego sierocińca, wybudowanego w latach 1823-1824.

Po zajęciu miasta przez armię sowiecką w styczniu 1945 roku w budynku ratusza do 1946 roku miała siedzibę wojenna komendantura miasta pułkownika Josifa Draguna. W latach 1953-1956 budynek był siedzibą miejscowego Urzędu Bezpieczeństwa. W późniejszym czasie gmach przejęła Milicja dla potrzeb Miejskiej Komendy Milicji. Po upadku komunizmu na przełomie lat 80. i 90. gmach był w dyspozycji Policji Państwowej dla potrzeb Miejskiej Komendy Policji. Nowym przeznaczeniem gmachu ma być, zgodnie z pierwotną funkcją, siedziba władz miejskich.

Gmach dawnego ratusza mieści się w południowo-wschodniej części Starego Miasta, usytuowany jest na nieregularnej działce budowlanej, na łuku po północno-wschodniej stronie skrzyżowania ulic Obotryckiej i Zbigniewa Herberta. Budowla posiada zwartą, masywną bryłę w kształcie prostopadłościanu, pokrytego wysokim dachem. W sensie formalnym jest to budowla o czterech kondygnacjach, podpiwniczona, pokryta wysokim, asymetrycznym dachem dwuspadowym z użytkowym strychem.

Dziedziniec

Kondygnacje budowli mają obszerny korytarz na osi, z którego jest dostęp do pokojów biurowo-administracyjnych. Poszczególne kondygnacje są połączone z budynkiem dawnego sierocińca, przylegającego do budynku ratusza od zachodu. W drugiej kondygnacji nad wejściem z klatki schodowej na korytarz znajduje się wykonany z mozaiki w polu zamkniętym półkoliście herb miasta: czerwony orzeł brandenburski na białym tle z zielonymi koniczynami w szponach. W trzeciej kondygnacji umieszczony jest pokój nadburmistrza i burmistrza oraz pokój dla straży. W czwartej kondygnacji, od zachodu, znajduje się pomieszczenie posiedzeń rady miejskiej.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]