Dekanat stanisławowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dekanat stanisławowski
Państwo

 Polska

Siedziba

05-304 Stanisławów ul. Krótka 1

Diecezja

warszawsko-praska

Dziekan

ks. Bronisław Janiszewski

Wicedziekan

vacat

Ojciec duchowny

ks. Józef Podkoński

Dane statystyczne
Liczba parafii

6

Dekanat stanisławowski – dekanat diecezji warszawsko-praskiej wchodzącej w skład metropolii warszawskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dekanaty na ziemiach polskich pojawiły się na przełomie XII i XIII w. Swoją dzisiejszą rolę uzyskały dopiero w wieku XVIII. Wówczas dekanat stanisławowski przynależał do archidiakonatu pułtuskiego diecezji płockiej i obejmował parafie: Cygów (dziś Poświętne), Dobre, Klembów, Kobyłka, Okuniew, Pniewnik, Pustelnik i Stanisławów.

W wyniku rozbiorów ziemie dekanatu stanisławowskiego znalazły się w zaborze austriackim i nie weszły w skład tworzonej wówczas (1798) diecezji warszawskiej. W ten sposób dekanat znalazł się w diecezji lubelskiej. W pierwszej dekadzie XIX w. siedzibę dekanatu przeniesiono do Okuniewa i dodano do niego parafię Radzymin.

Gdy w 1818 r. diecezję warszawską podniesiono do godności archidiecezji, włączono doń m.in. dekanat stanisławowski, z siedzibą znów w Stanisławowie, obejmujący 16 parafii: Cegłów, Dąbrówka, Długa Kościelna, Dobre, Jadów, Kamieńczyk, Kamienna, Klembów, Kobyłka, Niegów, Okuniew, Pniewnik, Pustelnik, Radzymin, Stanisławów, Sulejów.

Po powstaniu styczniowym, w 1873 r. parafię Stanisławów włączono do dekanatu mińskiego, a parafie dotychczasowego dekanatu stanisławowskiego rozdzielono między dekanaty: miński i radzymiński. Taki stan, z drobnymi zmianami, został utrzymany aż do 1984 r., kiedy kard. Józef Glemp przywrócił dekanat stanisławowski, z parafiami: Dobre, Franciszków, Pniewnik, Poświętne, Pustelnik, Stanisławów. Później dodano do niego parafię Trawy. W takim składzie w 1992 r. dekanat stanisławowski wszedł w skład tworzonej wówczas diecezji warszawsko-praskiej. Później wyłączono zeń parafię Franciszków.

Parafie dekanatu stanisławowskiego[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]