Demolition derby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Demolition derby lub Autorodeo − rodzaj sportu motorowego (samochodowego), w którym najczęściej pokazy odbywają się na jarmarkach. Sport ten najbardziej popularny jest w Stanach Zjednoczonych, zaś w Europie wyścigi te zwane są jako Banger racing.

Zasady, historia, zawodnicy[edytuj | edytuj kod]

Celem zawodów w Demolition derby jest niszczenie pozostałych wozów, poprzez zderzanie się z nimi. Zwycięzcą zostaje ten samochód, który został najmniej uszkodzony, bądź jako jedyny jest sprawny na arenie. Sport ten należy do jednego z najniebezpieczniejszych w kategorii wyścigów samochodowych. Mimo tego iż po wypadkach występują ciężkie obrażenia są one rzadkie, zaś cała odpowiedzialność spoczywa na organizatorach wyścigu. Dla bezpieczeństwa zawodów szyby z pojazdu są ściągane przed każdym wyścigiem. Najbardziej ekstremalne demolition derby odbywają się na otwartych polach bądź na specjalnie przygotowanych torach wyścigowych na które najczęściej polewana jest woda dla spektakularnych "driftów" i poślizgów. Pierwsze oficjalne demolition derby odbywały się na wiejskich arenach w latach 50. i 60. XX. wieku, wcześniej w latach 30. odbywały się także nieoficjalnie (zawody amatorskie). Największy "rozkwit" D.d. przypadł na lata 70. i 80. XX w., dzięki temu "rozkwitowi" zawody te stały się szybko amerykańską subkulturą. Najbardziej znanymi kierowcami w D.d. byli Mario Andretti, A.J. Foyt i Bobby Unser.

Pojazdy[edytuj | edytuj kod]

Do głównych rodzajów pojazdów, jakie występują na D.d. są samochody z nadwoziem sedan i kombi z lat 60. i 70 XX wieku. Na początku lat 80. dla większej rozrywki wprowadzono zawody Monster Truck, które miały miażdżyć wraki zniszczonych pojazdów.

Gry komputerowe z Demolition derby w tle[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]