Diatrype decorticata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Diatrype decorticata
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Sordariomycetes

Rząd

próchnilcowce

Rodzina

Diatrypaceae

Rodzaj

Diatrype

Gatunek

Diatrype decorticata

Nazwa systematyczna
Diatrype decorticata (Pers.) Rappaz
Mycol. helv. 2(3): 398 (1987)

Diatrype decorticata (Pers.) Rappaz – gatunek grzybów z rodziny Diatrypaceae[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Diatrypaceae, Xylariales, Xylariomycetidae, Sordariomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1801 r. Christiaan Hendrik Persoon, nadając mu nazwę Sphaeria stigma var. decorticata Pers. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w roku 1987 François Rappaz[1].

Synonimy[2]:

  • Diatrype stigma var. decorticata (Pers.) Fr. 1849
  • Sphaeria stigma var. decorticata Pers. 1801

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Podkładki o barwie od czerwonawobrązowej do czarnej. Na martwym drewnie tworzy ściśle przylegającą, rozpostartą, cienką i nieco wypukłą skorupę z głębokimi poprzecznymi szczelinami. Ma ona grubość 2–3 mm, niski brzeg, płaską powierzchnię i zaokrąglone naroża. Ektostroma czarna, endostroma białokremowa. Ostiole wystające, tarczowate lub krzyżowe. Worki 20–40 pm z szypułką do 70 µm długości i aparatem apikalnym. Askospory kiełbaskowate, 7–9 (–10) × 1,2–1,5 tarczowate, płaskie z 4–6 bruzdkami. Wewnętrzna część podkładek (endostroma) jest kremowobiała. Worki o wymiarach 32–50 × 4–6 µm, askospory kiełbaskowate, 7–9 (–10) × 1,2–1,5 µm[3].

Występowanie i gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

Diatrype decorticata to saprotrof występujący ma martwych gałązkach, gałęziach i pniach drzew liściastych. W Polsce notowany na jaworze (Acer platanoides), grabie pospolitym (Carpinus betulus), leszczynie pospolitej (Corylus avellana) i buku zwyczajnym (Fagus sylvatica)[4], na Czechach także na dereniu świdwie (Cornus sanguinea) i tarninie (Prunus spinosa)[3]. Często bywa błędnie rozpoznawany jako Diatrype stigma. W Polsce podano co najmniej 10 stanowisk, liczne z nich właśnie jako Diatrype stigma[4]. Andrzej Chlebicki podaje, że jednym z kryterium odróżniania tych gatunków jest gatunek żywiciela. D. decorticata często występuje na bukach, natomiast D. stigma bardzo rzadko. A. Chlebickiemu, który wymienia liczne stanowiska D. decoerticata w Czechach, znany jest tylko jeden przypadek wystąpienia tego gatunku na buku[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]