Digamasellus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Digamasellus
Berlese, 1905
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

pajęczaki

Podgromada

roztocze

Nadrząd

dręcze

Rząd

żukowce

Podrząd

Monogynaspida

Infrarząd

Gamasina

(bez rangi) Dermanyssiae
Nadrodzina

Rhodacaroidea

Rodzina

Digamasellidae

Podrodzina

Dendrolaelapinae

Rodzaj

Digamasellus

Typ nomenklatoryczny

Gamasellus (Digamasellus) perpusillus Berlese, 1905

Synonimy
  • Gamasellus (Digamasellus) Berlese, 1905
  • Dendrolaelaps (Tridendrolaelaps) Hirschmann, 1974

Digamasellusrodzaj roztoczy z kohorty żukowców i rodziny Digamasellidae.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pajęczaki o ciele podzielonym na gnatosomę i idiosomę. Gnatosoma ma pięcioczłonowe nogogłaszczki z członem ostatnim zaopatrzonym w dwuwierzchołkowy pazurek. Szczękoczułki są niezmodyfikowane. Idiosoma od wierzchu nakryta jest dwoma wyraźnie oddzielonymi tarczkami: podonotalną (prodorsum) nad podosomą i opistonotalną (postdorsum) nad opistosomą. Różni to Digamasellus od Panteniphis, u którego tarczki te są zlane. Na spodzie opistosomy tarczki brzuszna i analna zlane są w tarczkę wentro-analną. Pierwsza para szczecinek wentralnych rzędu zewnętrznego leży w obrębie tej tarczki. Odbyt jest powiększony i zajmuje więcej niż piątą część długości tarczki wentro-analnej. Umieszczenie wspomnianej pary szczecinek wentralnych i cechy odbytu odróżniają ten rodzaj od Dendrolaelaspis, Orientolaelaps, Pontiolaelaps, Insectolaelaps i Multidendrolaelaps[1].

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Takson ten wprowadzony został w 1905 roku przez Antonia Berlesego w randze podrodzaju w obrębie rodzaju Gamasellus. Gatunkiem typowym został wyznaczony opisany w tym samym roku przez Berlesego Gamasellus (Digamasellus) perpusillus, którego później zsynonimizowano z opisanym przez Berelesego rok wcześniej Digamasellus punctum. Do rangi osobnego rodzaju Digamasellus wyniesiony został w 1949 roku przez Leitnera[1].

Do rodzaju tego w sposób pewny należą trzy opisane gatunki[1]:

Umieszczane są w nim również Digamasellus arcuatus i Digamasellus gradatus, jednak ich faktyczna pozycja w obrębie rodziny jest niepewna[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Raphael de Campos Castilho, Taxonomy of Rhodacaroidea mites (Acari: Mesostigmata), Piracicaba: Universidade de São Paulo Escola Superior de Agricultura “Luiz de Queiroz”, 2012.