Dinara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dinara
ilustracja
Kontynent

Europa

Państwo

 Bośnia i Hercegowina
 Chorwacja

Najwyższy szczyt

Veliki Troglav (1913 m n.p.m.)

Długość

84 km

Położenie na mapie Bośni i Hercegowiny
Mapa konturowa Bośni i Hercegowiny, po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Dinara”
Położenie na mapie Chorwacji
Mapa konturowa Chorwacji, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Dinara”
44°03′22″N 16°22′53″E/44,056111 16,381389

Dinaramasyw górski w Bośni i Hercegowinie oraz Chorwacji, część Gór Dynarskich[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Jego długość wynosi 84 km. Leży na pograniczu Bośni i Dalmacji, rozciągając się od Grahovskiego i Livanjskiego polja (północny wschód), wzdłuż dolin rzecznych Butišnicy i Cetiny, w kierunku Sinskiego polja i zbiornika wodnego Buško. Jest drugim pod względem długości pasmem Gór Dynarskich, ustępując wyłącznie Welebitowi[1].

Jego najwyższym szczytem jest Veliki Troglav o wysokości 1913 m n.p.m., który leży po stronie bośniacko-hercegowińskiej. Po stronie chorwackiej najwyższym szczytem jest Vrh Dinare o wysokości 1831 m n.p.m. Pozostałe najwyższe wierzchołki to: Kamešnica (1856 m n.p.m.), Gnjat (1854 m n.p.m.) i Ilica (1655 m n.p.m.)[1].

Zbudowany jest z dolomitu i wapienia. Jego północno-wschodnie zbocza są strome, a południowo-zachodnie opadają schodkowo. Podczas zlodowacenia w plejstocenie w północno-wschodniej części Velikiego Troglavu istniały lodowce[1].

W północno-wschodniej części Dinary dominują lasy mieszane (bukowo-jodłowe). W południowo-zachodniej części występują formacje krasowe, porośnięte m.in. kserofitami[1].

W dolinach uprawia się ziemniaki i zboża. Na pastwiskach prowadzi się wypas owiec. Przez przełęcz Vaganj (1173 m n.p.m.) poprowadzono drogę SinjLivno. W 1969 roku pod Kamešnicą wydrążono tunel melioracyjny o długości 12,5 km, połączony z elektrownią wodną Orlovac[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Dinara – Hrvatska enciklopedija. enciklopedija.hr. [dostęp 2023-06-16]. (chorw.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Profil w serwisie summitpost.org (ang.)