Dipara reticulata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dipara reticulata
Braun et Peters, 2021
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

błonkoskrzydłe

Podrząd

trzonkówki

Infrarząd

owadziarki

Nadrodzina

bleskotki

Rodzina

Diparidae

Rodzaj

Dipara

Gatunek

Dipara reticulata

Dipara reticulatagatunek błonkówki z rodziny Diparidae. Endemit Kenii.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2021 roku przez Christopha Brauna i Ralpha S. Petersa na łamach „ZooKeys”. Jako lokalizację typową wskazano Las Kakamega w Kenii. Epitet gatunkowy oznacza po łacinie „siatkowana” i nawiązuje do rzeźby tergitów gastra[1].

Morfologia samicy[edytuj | edytuj kod]

Błonkówka o ciele długości od 2303 do 2927 µm[1].

Owalna, około 1,4 raza szersza niż wysoka głowa ma rowkowato-siateczkowane, brązowe do pomarańczowobrązowych ciemię i górną część twarzy oraz siateczkowaną, żółtawobrązową z dwoma ciemnobrązowymi przepaskami poprzecznymi i poprzecznym paskiem białym dolną część twarzy. Dość daleko od siebie osadzone czułki mają żółtawobrązowe trzonek, nóżkę, cztery początkowe człony biczyka i buławkę, brązowe zaś człony biczyka od piątego do siódmego[1].

Mezosoma jest smukła. Duże i wydłużone, brązowe lub pomarańczowobrązowe przedplecze ma prawie rowkowaną powierzchnię. Środek tarczy śródplecza jest brązowy lub pomarańczowobrązowy i prawie rowkowany, boki zaś żółtawobrązowe z parą metalicznie czarnych kropek i siateczkowane. Notauli zbiegają się w połowie długości tejże tarczy. Axillae, żółtawobrązowa tarczka i frenum są siateczkowane. Skrzydła są skrócone, na szczytach ścięte, sięgające do środka długości stylika. Pozatułów jest biały, pośrodku drobno pomarszczony, po bokach natomiast pokryty poprzecznymi żeberkami[1].

Metasoma ma biały, 1,2–1,3 razy dłuższy niż szeroki, pomarszczony pomostek. Gaster jest żółtawobrązowy, o siateczkowanych tergitach, z których pierwszy zakrywa go w 1/3. Pokładełko ma osłonkę o białym przodzie i ciemnobrązowym tyle[1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad afrotropikalny, znany wyłącznie z Lasu Kakamega w Kenii. Spotykany na rzędnych 1554 m n.p.m. Zasiedla ściółkę[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Christoph Braun, Ralph S. Peters. Twelve new species of Dipara Walker, 1833 (Hymenoptera, Chalcidoidea, Pteromalidae, Diparinae) from Kenya, with a key to the Afrotropical species. „ZooKeys”. 1067, s. 101–157, 2021. DOI: 10.3897/zookeys.1067.72395.