Dobra cena

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dobra cena (ang. The Price Is Right) - teleturniej emitowany m.in. w USA (od 1971), Francji, Niemczech, Australii, Hiszpanii i krótko w Polsce. Polską edycję emitowała TVN w latach 1997-1998, a jej prowadzącym był Grzegorz Wons. W Polsce teleturniej się nie przyjął, ale w innych krajach znajduje się w czołówce oglądalności. Producentem polskiej edycji był Masterpol.

Zasady[edytuj]

W grze bierze udział czterech graczy wylosowanych spośród publiczności. W pierwszej rundzie pojawia się przedmiot, który gracze wyceniają. Ten uczestnik, który zgadnie wartość tego przedmiotu lub będzie najbliżej, wygrywa go. Zwycięzca eliminacji uczestniczy w następnej grze o zdecydowanie lepszą nagrodę np. wycena nagrody, układanie z rozsypanki cyfr ceny itp.

W kolejnej rundzie uczestniczy trzech graczy, którzy osiągnęli w poprzednich konkurencjach najlepsze wyniki. Uczestnicy muszą zakręcić kołem, na którym są wymienione liczby punktów. W razie, gdy gracz trafi w liczbę 100 punktów, dostaje dodatkową nagrodę. Uczestnicy mogą zakręcić 2 razy kołem, jednak wiąże się to z pewnym ryzykiem, ponieważ jeśli gracz zdobędzie więcej niż 100 punktów, liczą się tylko punkty nadwyżki. Uczestnik, który będzie miał najmniej punktów, odpada z gry. Dwaj pozostali gracze w finale mają za zadanie w ciągu 30 sekund odgadnąć prawdziwą wartość nagród finałowych. Uczestnik może wybrać dopuszczalną tolerancję (jedną z 4 możliwych). Jeżeli zmieści się w tej tolerancji, dostaje nagrody.