Przejdź do zawartości

Doktor Dolittle i jego zwierzęta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Doktor Dolittle i jego zwierzęta
The Story of Doctor Dolittle[1]
ilustracja
Autor

Hugh Lofting

Typ utworu

powieść

Data powstania

1920

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Wielka Brytania

Język

angielski

Data wydania

1920

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1934

poprzednia
Brak
następna
Cyrk Doktora Dolittle

Doktor Dolittle i jego zwierzęta (ang. The Story of Doctor Dolittle) – powieść dla dzieci z 1920 roku napisana przez Hugh Loftinga.

Opis fabuły

[edytuj | edytuj kod]

Doktor John (Jan) Dolittle jest lekarzem w niewielkiej miejscowości Puddleby nad rzeką Marsh w Anglii. Jest też posiadaczem sporej liczby zwierząt, co niestety, zniechęca do niego pacjentów. Pewnego dnia Doktor Dolittle dowiaduje się od swojej papugi Polinezji, że wszystkie zwierzęta, podobnie jak ludzie, mają swój własny język. Doktor postanawia nauczyć się języków różnych zwierząt i, zamiast leczyć ludzi, zająć się opieką nad zwierzętami. Wkrótce staje się sławny wśród wszystkich stworzeń w bliższej i dalszej okolicy, jako jedyny lekarz weterynarii, który zna ich mowę i tym samym umie im najlepiej pomagać w ich problemach zdrowotnych. Niedługo potem dostaje wiadomość z Afryki o groźnej epidemii dziesiątkującej tamtejszą społeczność małp. Doktor, wraz ze swoimi zwierzęcymi przyjaciółmi: psem Jipem, kaczką Dab-Dab, świnią Geb-Geb, sową Tu-tu, małpką Czi-Czi, papugą Polinezją i białą myszką, niezwłocznie wyrusza im na ratunek[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Doktor Dolittle i jego zwierzęta - Lofting Hugh | Książka w Sklepie EMPIK.COM [online], www.empik.com [dostęp 2018-10-07] (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]
  • Książka w tłumaczeniu Jarka Westermarka udostępniona bezpłatnie w bibliotece Wolne Lektury.