Dolna Birma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Historia Birmy
WikiProject Burma (Myanmar) peacock.svg

Lista stolicKroniki królewskie
Lista przywódcówHistoria wojskowości

Dolna Birma zaznaczona kolorem różowym, Górna Birma pomarańczowym.

Dolna Birma (birm.: အောက်မြန်မာပြည်, nazywana też Mjanmą Zewnętrzną) jest regionem geograficznym Birmy (Mjanmy), który obejmuje deltę rzeki Irawadi (prowincja Irawadi), prowincję Pegu oraz prowincję Rangun a także obszary wybrzeża kraju (stany Arakan i Mon oraz prowincja Taninthayi).

W języku birmańskim osoby pochodzące z Górnej Birmy nazywane są zazwyczaj a-nya tha (အညာသား), podczas gdy ci, którzy wywodzą się z Dolnej Birmy to auk tha (အောက်သား).

Termin Dolna Birma zaczął być używany w czasach kolonialnych i odnosił się do części Birmy anektowanej przez Imperium brytyjskie po zakończeniu II wojny brytyjsko-birmańskiej w roku 1852 wraz z terenami dawnego królestwa Arakanu i prowincji Tenasserim, nad którymi Brytyjczycy przejęli kontrolę już w roku 1826 (po I wojnie brytyjsko-birmańskiej). W centrum Dolnej Birmy znajdował się Rangun, a składało się na nią całe wybrzeże współczesnej Mjanmy oraz dolna część dorzecza rzeki Irawadi wraz z Prome. Aż do wczesnych lat XIX w. Dolna Birma zamieszkana była w większości przez Monów i szczepy Karenów stanowiąc historyczną ostoję Monów. Od Górnej Birmy odróżniał Birmę Dolną nie tylko skład etniczny, ale też klimat sprzyjający uprawom rolnym bez konieczności nawadniania pól[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Seekins 2006 :4

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Michael A. Aung-Thwin, Maitrii Aung-Thwin: A History of Myanmar Since Ancient Times: Traditions and Transformations. Reaktion Books, 2012, s. 28. ISBN 978-1861899019. (ang.)
  • Donald M. Seekins: Historical Dictionary of Burma (Myanmar). Lanham, Maryland: The Scarecrow Press, Inc., 2006. ISBN 978-0-8108-5476-5. (ang.)
  • Shelby Tucker: Burma: The Curse of Independence. Pluto Press, 2001, s. 28. ISBN 0-7453-1541-0. (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]