Karenowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tradycyjny naszyjnik kareńskich kobiet
Wioska Karenów w Mjanmie

Karenowienaród azjatycki, mówiący w językach kareńskich, należących do tybetańsko-birmańskiej grupy językowej, a ta z kolei do rodziny chińsko-tybetańskiej. Karenowie są drugą co do liczebności mniejszością narodową w Mjanmie – stanowią 7% wszystkich mieszkańców. Większość zamieszkuje górskie regiony Mjanmy (głównie stan Karen), gdzie separatyści walczą o niepodległość. Także w Tajlandii Karenowie zamieszkujący tereny przygraniczne z Birmą to jedna z liczniejszych grup etnicznych, licząca około 320 tys. osób. W Tajlandii określani są zbiorczo oficjalnym mianem กะเหรี่ยง Kariang. Istnieje również określenie Yang, ale używane jest tylko na północy, na zachód od miasta Chiang Mai, a zatem odnosi się bardziej do Sgaw, jednej z podgrup Karenów mówiących odrębnym językiem.

Karenowie zajmują się rolnictwem i hodowlą.

Wierzenia[edytuj]

Karenowie w celu wywołania deszczu grali na bębnach wykonanych z brązu[1]. Dźwięk bębnów powodował rechot żab na polach co według wierzeń Karenów miało przywoływać deszcz.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Praca zbiorowa: Wielka Historia Świata – Cywilizacje Azji – Dolina Indusu – Indie – Kambodża. T. 5. Poznań: Polskie Media Amer.Com, 2005, s. 243. ISBN 83-7425-030-5.