Dom Słońc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dom Słońc
House of Suns
Autor Alastair Reynolds
Typ utworu fantastyka naukowa
Wydanie oryginalne
Język angielski
Data wydania 17 kwietnia 2008
Wydawca Gollancz

Dom Słońc (ang. House of Suns) – powieść walijskiego pisarza science fiction Alastaira Reynoldsa wydana 17 kwietnia 2008 roku. Treść książki opowiada historię dwóch klonów, należących do jednego z wielu rodów klonów (nazywanych "liniami" lub "domami"), przemierzających galaktykę i rejestrujących swoje przeżycia[1]. Akcja książki dzieje się 6 milionów lat w przyszłości.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Sześć milionów lat temu, na początku ery ludzkich podróży międzygwiezdnych, Abigail Gentian rozdzieliła się na tysiąc klonów wysłanych w głąb galaktyki, by zebrać więcej wspomnień i doświadczeń niż pojedynczy człowiek byłby w stanie zdobyć we wszechświecie ograniczonym prawami Einsteina. Raz na dwieście tysięcy lat, Odłamki Linii Gentian spotykają się ponownie, by podczas tysiąca biesiadnych nocy wymienić się wspomnieniami.

Dwa buntownicze Odłamki, Campion i Purslane, są na najlepszej drodze by spóźnić się o całe dekady na trzydziesty-drugi zjazd Linii Gentian. Co gorsza, są kochankami. Przed ekskomuniką uchronić ich może tylko złoty robot Hesperus: przedstawiciel Rasy Maszyn, drugiej wielkiej meta-cywilizacji zamieszkującej Drogę Mleczną. Ale Hesperus cierpi na amnezję, i jedyne co pamięta to przeczucie, że zanim stracił pamięć, brał udział w niezwykle ważnej misji.

Zakochani mają nadzieję, że sprowadzenie dostojnego gościa złagodzi ich karę... ale niespodziewane ostrzeżenie sprawia, że wizja wygnania staje się najmniejszym z ich zmartwień. Po sześciu milionach lat dobrobytu, ktoś postanowił unicestwić Linię Gentian.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]