Dom na klifie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dom na klifie
Autor Monika Szwaja
Tematyka obyczajowa
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Polska
Język polski
Data wydania 2006
Wydawca Prószyński i S-ka

Dom na klifie – powieść obyczajowa Moniki Szwai z roku 2006.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Głównymi bohaterami są Zosia Czerwonka i Adam Grzybowski, którzy poznają się na koncercie szant w lokalu gastronomicznym, a oficjalnie przedstawieni sobie zostają jakiś czas później na cmentarzu.

Zosia jest z wykształcenia historykiem sztuki, a od kilku lat pracuje jako wychowawczyni w państwowym domu dziecka. Jej marzeniem jest założenie rodzinnego domu dziecka, w którym mogłaby się zaopiekować dziećmi ze swojej grupy w lepszych warunkach i sympatyczniejszej atmosferze. Żeby założyć taką placówkę, nie wystarczą jej jednak same kwalifikacje i nabyte doświadczenie. Zosia musiałaby mieć odpowiedni lokal oraz męża, który taki dom poprowadziłby razem z nią. To jest właśnie największy problem niestarej jeszcze, choć pulchnej i niezbyt – w swoim przekonaniu – urodziwej Zosi, której do tej pory nikt nie chciał za żonę.

Adam jest z wykształcenia psychologiem, wiele razy w życiu zmieniał pracę. Ostatnio jest dziennikarzem telewizyjnym, co jednak zaczyna go nudzić. Gdy umiera jego ciotka Bianka, Adam otrzymuje w spadku po niej ogromny dom, ale żeby mógł w nim szybko zamieszkać, musi spełnić kilka warunków testatorki. Przede wszystkim musi się ożenić. Poza tym dom ma służyć czemuś pożytecznemu. Po trzecie, w domu ma zamieszkać dożywotnio przyjaciółka Bianki – Lena, która wspierała ciotkę przez wiele lat. W przypadku niewypełnienia warunków testamentu Adam może otrzymać dom dopiero po dziesięciu latach.

Gdy Zosia dowiaduje się o warunkach testamentu ciotki Bianki, proponuje Adamowi małżeństwo i założenie rodzinnego domu dziecka w otrzymanym w spadku budynku. Adam podoba jej się, ale starannie to ukrywa, ewentualne małżeństwo stanowiłoby dla obojga coś w rodzaju interesu: Zosia spełniłaby swoje marzenie i zaopiekowała się potrzebującymi jej dziećmi, a Adam wypełniłby warunki testamentu i otrzymał dom. Propozycja ta bardzo Adama zaskakuje, postanawia ją jednak gruntownie przemyśleć.

Informacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]