Dom na pustkowiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kapliczka na miejscu morderstwa w Hinterkaifeck - pierwowzoru akcji powieści

Dom na pustkowiu (tytuł oryginału: Tannöd) - powieść kryminalna bawarskiej autorki Andrei Marii Schenkel, napisana w 2006, a w Polsce wydana w 2008 przez wydawnictwo Sonia Draga z Katowic.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Książka opowiada o drastycznym morderstwie, jakiego dokonano w połowie lat 50. XX wieku w nieistniejącej w rzeczywistości wiosce Tannöd, w gminie Einhausen, w Górnej Bawarii. Siekierą zabito małżeństwo rolników Hermanna i Teresę Dannerów, ich córkę Barbarę Spengler, wnuki - Mariannę i Józefa oraz Marię Meiler - pomoc domową. Struktura opowieści jest zlepkiem wywiadów z bezpośrednimi i pośrednimi świadkami zdarzenia (sąsiedzi, wójt, proboszcz), przeplatanych z pierwszo- i trzecioosobową narracją opisującą drogę prowadzącą do zbrodni i sam akt zabójstwa. Podczas rozmów ze świadkami stopniowo krystalizuje się obraz rodziny Dannerów, w której narastały wieloletnie patologie warunkowane niemiecką rzeczywistością wojenną i powojenną (totalitaryzm nazistowski, podejrzliwość, malwersacje gospodarcze, złodziejstwo, itp.). Czytelnik zapoznaje się także z kazirodczym związkiem między Hermannem Dannerem i córką Barbarą a także z licznymi ekscesami erotycznymi głowy rodziny, w tym zmuszaniem do współżycia polskiej robotnicy przymusowej Amelii (pochodzącej prawdopodobnie z Warszawy), które zakończyło się samobójstwem dziewczyny.

Kontekst[edytuj | edytuj kod]

Powieść była osnuta na motywach autentycznego wydarzenia, które miało miejsce w przysiółku Hinterkaifeck w 1922.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Posądzenie o plagiat[edytuj | edytuj kod]

Dziennikarz Peter Leuschner posądził autorkę o plagiat swoich książek Hinterkaifeck. Deutschlands geheimnisvollster Mordfall (1978) i Der Mordfall Hinterkaifeck (1997), bowiem przytoczone były tam identyczne fragmenty dokumentów ze sprawy w Hinterkeifeck. Sądy oddaliły pozew z uwagi na brak w takich wypadkach praw autorskich do tekstów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrea Maria Schenkel, Dom na pustkowiu, Urszula Pawlik (tłum.), Katowice: Wydawnictwo Sonia Draga, 2008, ISBN 978-83-7508-095-7, OCLC 297758728.
  2. http://www.andreaschenkel.de/1_1_1.html – o książce (strona autorki, dostęp 24.6.2010)