Don Juan (Molier)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Don Juan
Dom Juan ou le Festin de pierre
Ilustracja
„Les Oeuvres posthumes”, w którym znalazło się pierwsze wydanie „Don Juana” (Paryż, 1682).
Autor Molier
Typ utworu komedia
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Francja Francja
Język francuski
Data wydania 1682

Don Juanutwór komediowy Moliera z 1665 roku. W sztuce autor nawiązał do legendarnej postaci Don Juana, słynnego uwodziciela.

Utwór był odpowiedzią pisarza na krytykę jego Świętoszka i również wzbudził duże kontrowersje, tak że po 14 spektaklach Molier, za radą króla, zdecydował się zaprzestać wystawiania tej komedii. Na publikację w formie druku nigdy się nie zdecydował i sztukę wydano dopiero po śmierci Moliera, w 1682 roku.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Don Juan jest cynicznym kochankiem, który najpierw uwodzi Annę, a potem zabija w pojedynku jej ojca. Następnie przybiera pozę „świętoszka” udając „nawrócenie” i pozorną religijność. Unika w ten sposób zemsty pokrzywdzonych. Ostatecznie ginie pochłonięty żywcem przez piekło.

Ciekawą postacią w dramacie jest Sganarel, sługa Don Juana, który pozornie dystansując się wobec czynów pana, wiernie pomaga mu w ich popełnianiu. Po jego śmierci głośno lamentuje nad utraconym zarobkiem. Utwór Moliera wyraża kryzys wartości uznawanych przez epokę, w której panuje obłuda, moralne rozluźnienie i pycha.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tomasz Januszewski: Słownik pisarzy i lektur dla szkół średnich. Warszawa: Delta W-Z, 1995, s. 242. ISBN 83-86698-11-X.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]