Donald MacLaren

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Donald MacLaren
54 zwycięstw
Major (pilot)
Data i miejsce urodzenia 3 listopada 1893
Ottawa, Kanada
Data i miejsce śmierci 4 lipca 1988
Burnaby, Kanada
Przebieg służby
Lata służby 1916-1920
Siły zbrojne RAF roundel.svg - Royal Flying Corps
Jednostki No. 46 Squadron RAF
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
Późniejsza praca lotnictwo Canadian Airways, Trans-Canada Airlines
Odznaczenia
Distinguished Service Order (Wielka Brytania) Distinguished Flying Cross (Wielka Brytania) Military Cross (Wielka Brytania) Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)Krzyż Wojenny 1914–1918 (Francja)

Donald Roderick MacLaren (ur. 28 maja 1893 w Ottawie, zm. 4 lipca 1988 w Burnaby - kanadyjski pilot myśliwski, jeden z najlepszych asów myśliwskich okresu I wojny światowej. Autor 54 zwycięstw powietrznych należący do grona "Balloon Busters".

W 1917 wstąpił do Królewskiego Korpusu Lotniczego, gdzie przeszedł podstawowe przeszkolenie lotnicze. W listopadzie 1917 trafił do Francji, gdzie został przydzielony do 46 Dywizjonu Powietrznego. Pierwsze zwycięstwo powietrzne osiągnął w lutym 1918 posyłając na ziemię niemieckiego myśliwca. Podczas służby latał na słynnym Sopwith Camelu i miał znaczny udział w sukcesach alianckich sił powietrznych w ostatnich miesiącach wojny. W październiku 1918 złamał nogę i już nie zdążył powrócić do służby. Zestrzelił 54 nieprzyjacielskich maszyn w tym 6 balonów obserwacyjnych, co pod względem liczby zwycięstw daje mu trzecie miejsce wśród Kanadyjczyków (po Williamie Bishopie i Raymondzie Collishaw). Wielokrotnie odznaczany m.in. Legią Honorową, Distinguished Service Order, Distinguished Flying Cross (Wielka Brytania), Krzyż Wojenny i Military Cross.

Po zakończeniu wojny aktywnie pomagał tworzyć Kanadyjskie Siły Powietrzne.

  • lista zwycięstw Donalda MacLarena [1]