Douglas Savage

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Douglas Alfred Savage
7 zwycięstw
porucznik
Data i miejsce urodzenia 1892
Oksford, Wielka Brytania
Data i miejsce śmierci 1967
Oksford
Przebieg służby
Siły zbrojne RAF roundel.svg - RFC, RAF
Jednostki No. 62 Squadron RAF, No. 82 Squadron RAF
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
Odznaczenia
Military Medal (Wielka Brytania)

Douglas Alfred Savage (ur. 1892, zm. 1967) - angielski asów myśliwskich okresu I wojny światowej. Odniósł 7 zwycięstw powietrznych. Odznaczony Military Medal.

Douglas Alfred Savage urodził się w Oksfordzie jako trzecie dziecko księgarza Alfreda i Kezia Marian de la Mare[1]. Po służbie w jednostkach liniowych w 1917 roku został przeniesiony do Royal Flying Corps. Po dwumiesięcznej służbie w No. 82 Squadron RAF został przydzielony do wyposażonej w Bristol F.2 Fighter jednostce No. 62 Squadron RAF (styczeń 1918).

Został przydzielony do pary z obserwatorem porucznikiem Louisem M. Thompsonem. Razem odnieśli 5 zwycięstwa powietrznych. Pierwsze zwycięstwo powietrzne 26 marca 1918 roku. 12 kwietnia odniósł podwójne zwycięstwo nad samolotem Albatros D.V w okolicach Aubers oraz nad Pfalz D.III na wschód od Estaires. 21 kwietnia na zachód od Lille zestrzelili dwa samoloty niemieckie. Wkrótce po tym ich samolot został ostrzelany, trafiony i uszkodzony przez artylerię przeciwlotniczą. Savage i Thompson awaryjnie lądowali w okolicach Armentières. Ostatnie siódme zwycięstwo odniósł 2 czerwca nad samolotem Fokker Dr.I z obserwatorem Williamem N. Holmesem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]