Dragan Marković

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dragan Marković
Ilustracja
Dragan Marković i Boris Tadić
Data i miejsce urodzenia 2 maja 1960
Končarevo
Zawód, zajęcie przedsiębiorca, polityk
Partia Zjednoczona Serbia

Dragan Marković „Palma”, cyr. Драган Марковић „Палма” (ur. 2 maja 1960 w Končarevie) – serbski przedsiębiorca i polityk związany z Jagodiną.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył liceum handlowe. We własnej biografii podał, że zaczynał od wypalania z ojcem cegieł i wynajmu namiotów na wesela, a następnie zajął się transportem i handlem węglem. Założył przedsiębiorstwo handlowo-transportowe Palma, utworzył stację telewizyjną Palma plus, a także m.in. klub kickbokserski.

W 1993 zaangażował się w działalność polityczną, dołączając do nacjonalistycznej Partii Jedności Serbskiej, którą założyli Željko Ražnatović i Borislav Pelević. W 1998 objął funkcję wiceprzewodniczącego tego ugrupowania. W 1996 wszedł w skład rady miejskiej Jagodiny. W 2003 opuścił nacjonalistów, rok później powołał własną formację polityczną pod nazwą Zjednoczona Serbia. W 2004 objął urząd burmistrza Jagodiny, który sprawował do 2012, otwierając w trakcie urzędowania m.in. miejski ogród zoologiczny. W 2008 został wybrany do Zgromadzenia Narodowego Republiki Serbii. Mandat złożył jednak w 2011. W 2012 powrócił do serbskiego parlamentu, w tym samym roku został również przewodniczącym rady miejskiej Jagodiny, a w 2014 i 2016 po raz kolejnych wybierano go do Skupsztiny.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]