Droga Wodna Górnej Wisły

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krakowski odcinek Drogi Wodnej Górnej Wisły – na fioletowo oznaczono stopnie wodne: Kościuszko, Dąbie i Przewóz.

Droga Wodna Górnej Wisłydroga wodna, główny śródlądowy szlak żeglugowy w regionie wodnym Górnej Wisły, mający swój początek w Oświęcimiu i kończący się w Krakowie.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

W skład drogi wodnej wchodzi 6 stopni piętrzących: Dwory, Smolice, Łączany, Kościuszko, Dąbie i Przewóz. Łącznie tworzą one Kaskadę Górnej Wisły, dzięki której na odcinku od ujścia Przemszy do stopnia wodnego Przewóz (we wschodniej części Krakowa) rzeka posiada warunki żeglugowe umożliwiające przemieszczanie się jednostek pływających o ładowności 1000 ton. Na tym odcinku droga wodna ma długość ok. 72 km (z uwzględnieniem skrótów wynikających z odcięcia Wisły i przebiegu trasy żeglugowej kanałami: Łączany i śluzy Dwory).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowa drogi wodnej trwała od 1949 do 2002 r. Została rozpoczęta wraz z budową w jej pobliżu 4 dużych elektrowni węglowych (Skawina, Łęg, Nowa Huta, Połaniec) celem umożliwienia transportu do nich węgla z kopalń w okolicach Oświęcimia. Cel ten nie został jednak w pełni osiągnięty ze względu na niższe niż zakładane parametry śluz, a także wybudowanie jedynie 6 z 18 planowanych stopni wodnych. Usuwanie osypisk w korycie rzeki i zamulenia awanportów śluz wymaga stałych nakładów finansowych. Ze względu na ciasny, 250-metrowy promień łuku osi szlaku żeglownego w Krakowie pod Wawelem, trasa spełnia normy zaledwie klasy Ib.

Obecnie droga wodna ma znaczenie ekonomiczne, ekologiczne, turystyczne i edukacyjne. Jej potencjał nie jest jednak w pełni wykorzystywany – służy głównie lokalnemu transportowi piasku i żwiru z likwidacji osypisk oraz kamienia dla celów budowlanych.

Klasyfikacja wód[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 2002 r. ws. klasyfikacji śródlądowych dróg wodnych[1], Droga Wodna Górnej Wisły ma klasę:

  • na odcinku od ujścia rzeki Przemszy do połączenia z Kanałem Łączańskim – IV (o obniżonych parametrach)
  • Kanał Łączański – II
  • na odcinku od ujścia Kanału Łączańskiego do stopnia wodnego Przewóz – III

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]