Dual SIM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
myPhone 3350 – widoczne dwa sloty na karty SIM oraz slot na kartę microSD

Dual SIM – jest to funkcja umożliwiająca korzystanie z dwóch kart SIM za pośrednictwem jednego telefonu komórkowego. Niektóre z nowoczesnych modeli telefonów komórkowych mają wbudowaną funkcję Dual SIM (posiadają dwa sloty na karty SIM). Większość z nich zaprojektowana jest tak, aby obie karty mogły być aktywne jednocześnie. Najbardziej popularnym zastosowaniem funkcji Dual SIM jest korzystanie z numeru służbowego i prywatnego w jednym telefonie.

Dostępne są również specjalne Adaptery Dual SIM, które umożliwiają korzystanie z dwóch kart SIM w standardowych telefonach komórkowych. Adapter umożliwia aktywne korzystanie tylko z jednej karty SIM, jednocześnie druga pozostaje na ten czas nieaktywna. W starszych wersjach adapterów, aby skorzystać z drugiej karty SIM, należało ponownie uruchomić telefon, natomiast w nowszych wersjach możliwe jest przełączanie pomiędzy kartami za pomocą specjalnego menu, które pojawia się w opcjach telefonu po zainstalowaniu adaptera lub poprzez wpisanie odpowiedniego kodu. Adaptery Dual SIM można podzielić na dwa typy:

  • wycinany - jest wielkości zwykłej karty SIM. Aby z niego skorzystać należy odpowiednio wyciąć chipy z dwóch kart i zamontować w adapterze. Następnie adapter montuje się w telefonie jak zwykłą kartę SIM.
  • niewycinany - montuje się w nim dwie karty w całości, które najczęściej trzymają się adaptera dzięki delikatnemu klejowi. Karty są połączone cienką tasiemką, którą przy wkładaniu do telefonu należy wygiąć tak, aby druga karta SIM znajdowała się na baterii. Ten typ adaptera do niedawna pobierał dwa razy więcej prądu z baterii telefonu, jednak ostatnio zaczęto opracowywać modele bardziej oszczędne.