Dunmanway

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dunmanway
Ilustracja
Rynek w Dunmanway
Flaga
Flaga
Państwo

 Irlandia

Prowincja

Munster

Hrabstwo

Cork

Populacja (2011)
• liczba ludności


1585[1]

Nr kierunkowy

023

Położenie na mapie Irlandii
Mapa konturowa Irlandii, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Dunmanway”
Ziemia51°43′N 9°06′W/51,716667 -9,100000
Strona internetowa

Dunmanway (irl. Dúnmaonmhuí) – miasto w hrabstwie Cork, w południowo-zachodniej Irlandii. Jest to geograficzne centrum regionu zwanego West Cork. Najbardziej znane jest prawdopodobnie jako miejsce urodzenia się Sam Maguire, który był irlandzkim protestantem i republikaninem i którego imię nosi puchar All-Ireland Senior Football Championship.

Źródła podają różne znaczenia, jak i pochodzenia nazwy Dunmanway (z irlandzkiego może to być „zamek żółtej rzeki” lub „fort żółtych kobiet”).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Za datę powstania Dunmanway uważa się koniec XVII wieku, kiedy Korona Angielska założyła tam kolonię zaopatrującą wojska maszerujące między Bandon a Bantry. W 1700 roku żyło tam około trzydziestu rodzin.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Istnieje specyficzny sposób nazewnictwa mieszkańców. Osoby takie nazywa się Doheny (podobnie jak osobę mieszkającą w Irlandii – Irlandczyk, czy osobę mieszkającą w Cork – Corkonian). Lokalny klub sportowy „GAA” nazywa się „The Dohenys”. W ostatnich latach imigracja spowodowała duży wzrost liczebności mieszkańców. W latach 2002–2006 populacja wzrosła o 52%. W roku 2002 liczba ludności wynosiła 1532, a w roku 2006 – 2328.

Narodowości[edytuj | edytuj kod]

Jak na tak małe miasteczko Dunmanway jest bardzo kosmopolityczne. Imigracja zaczęła się w latach '70, głównie z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii. Imigracja z tych państw dalej ma miejsce, ze względu na atrakcyjność tego regionu. Dziś duży odsetek imigrantów pochodzi z Polski, Litwy i Wielkiej Brytanii. Dodatkowo można spotkać tam ludzi z Węgier, Estonii, Niemiec i wielu innych.

Wyznania[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy Dunmanway są głównie wyznania rzymskokatolickiego z dużą mniejszością protestancką i mniejszą grupą neopogańską. W mieście są dwa nurty protestanckie: Kościół Irlandii oraz Metodyzm.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Stacja kolei została otwarta w Dunmanway 12 czerwca 1866 i została zamknięta 1 kwietnia 1961[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Census 2011 Preliminary Report. [zarchiwizowane z tego adresu].
  2. Dunmanway station. [w:] Railscot – Irish Railways [on-line]. [dostęp 2007-10-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]