Dyskusja Wikipedii:10 rzeczy, których nie wiedziałeś o Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pytania dotyczące funkcjonowania Wikipedii i tworzącej jej społeczności, zadawaj na stronie: Pomoc:Pytania nowicjuszy
Jeżeli natomiast masz krytyczne uwagi na temat Wikipedii, napisz je na stronie Dyskusja Wikipedii:Nasza odpowiedź na krytykę.

pkt 8. - jest się ocenianym tylko za wkład. A wiek to co? jedyøøø განხილვა 18:21, 29 wrz 2007 (CEST)

Jeżeli artykuły pisane są poprawnie, wiek nie gra roli i nikt nie pyta nikogo ile ma lat, by mógł być dopuszczony do edytowania. Przykuta 20:45, 29 wrz 2007 (CEST)
To luknij do PUA dzieci (mnie, Martixxa, ChP94...) 89.78.128.55 19:05, 30 wrz 2007 (CEST) (nie chce mi sie logowac...)
Co z tego, że nie chce się tobie logować? Wstyd... To właśnie po tym poznajemy "dzieci". FJ_1 19:07, 30 wrz 2007 (CEST)
pkt 8 nie dotyczy PUA tylko wkładu merytorycznego. PUA dotyczy działań podejmowanych wobec zachowań innych osób, reakcji, podejmowania decyzji co do potrzeby usunięć artykułów itd. I nawet w PUA Martixx dostał bardzo dużo głosów "za" - w jakiej innej encyklopedii miałby takie poparcie? :) Przykuta 19:51, 30 wrz 2007 (CEST)

Wikiwersytet?[edytuj kod]

A to co za twór? Może i istnieje, ale link na pewno jest błędny. (pkt. 7) Argothiel 20:38, 30 wrz 2007 (CEST)

Poprawiłem, po prostu link był do polskiej wersji, której nie ma :-) -- Kangel !? 21:00, 30 wrz 2007 (CEST)

Endless?[edytuj kod]

Czy aby na pewno Wikipedia to encyklopedia, której pamięć jest nieograniczona? Nie chcę być tu uznany za purystę, ale wydaje mi się, że to jest lekka przesada. Jesteśmy w końcu ograniczeni pojemnością serwerów. Która jest ogromna, ale nie nieskończona! :) Trejder 11:08, 14 paź 2007 (CEST)

No niby tak ;) Ale zawsze można dokupić sprzęt, który z biegiem czasu i rozwojem technologii będzie w stanie pomieścić jeszcze więcej danych. Dlatego, w przybliżeniu, można stwierdzić, że pamięć Wikipedii jest nieograniczona :) Mat86 ^^ 12:13, 14 paź 2007 (CEST)

Licencja[edytuj kod]

"i nie możesz zmienić licencji (zarówno oryginału jak i pochodnych) na bardziej restrykcyjną." Na mniej restrykcyjną (np.: CC-BY) też chyba nie, AFAIK. LukMak 22:24, 19 lis 2007 (CET)

głupi tytuł[edytuj kod]

dlaczego tytuł tego artykułu zakłada, że czytelnik czegość nie wiedział? Np. ja wiedziałem że nie jesteście na sprzedaż a więc ten tytuł mnie obraża i jest jawnym kłamstwem

chwalić![edytuj kod]

ja myśle ze ta encyklopedia jest bardzo dobra. brawa i oby tak dalej!

Co to znaczy "wolna wiedza"?[edytuj kod]

"...a naszym celem jest udostępnienie wolnej wiedzy każdej osobie na świecie". Uważam że to niefortunne tłumaczenie. Chodzi przecież o nieodpłatną, darmową wiedzę. W języku polskim słowo wolna ma węższy sens niż w angielskimm "free". Po angielsku mówi się "it's free" co oznacza że coś tam jest za darmo. W języku polskim nie mówimy że coś jest wolne, tylko że jest darmowe. Dlatego też wyrażenie "wolna wiedza" jest do poprawy. Panie i Panowie, nie spikajmy po polskiemu! ImreKiss (dyskusja) 10:25, 19 kwi 2009 (CEST)

Hmm, sam nie wiem. "Wolna wiedza" to moim zdaniem trochę więcej niż wiedza darmowa, "wolna" w sensie wolności, sposobu w jaki została stworzona; przez analogię do takich funkcjonujących pojęć jak "wolne oprogramowanie" czy "wolna kultura". Jednak rzeczywiście w tym zdaniu, gdy mowa o udostępnianiu, to "darmowa" też pasuje. Może nawet lepiej? Mat86 ^^ 11:19, 19 kwi 2009 (CEST)

Posługujemy się językiem banjumasańskim[edytuj kod]

Kto z was się nim posługuje ?

Ano ci wikipedyści ;) Przykuta (dyskusja) 12:08, 2 lis 2010 (CET)
Żeczywiście mają polską stronę [Wikipedysty http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Mssetiadi].
rzeczywiście. Podpisujemy się w dyskusjach tyldkami ~~~~ - to daje automatyczny podpis - taki jak ten: Przykuta (dyskusja) 12:29, 2 lis 2010 (CET)

Nie możesz tak naprawdę niczego zmienić w Wikipedii…

hm ?
No, stare wersje haseł sa dostepne :) Ale faktycznie to by trzeba napisać nieco inaczej. Przykuta (dyskusja) 17:00, 4 lis 2010 (CET)

pamięć jest nieograniczona

Nie da się zmienić ?[edytuj kod]

"Nie możesz tak naprawdę niczego zmienić w Wikipedii...." Nie do końca. Jeśli usunie się artykuł nie da się przywrócić jego wersji sprzed usunięcia.

Dlaczego nie? Każdy administrator może otworzyć wersję artykułu sprzed usunięcia w sekundę, wystarczy go o to poprosić i uzasadnić dlaczego ten skasowany artykuł ma zostać przywrócony. --WTM (dyskusja) 18:42, 11 sie 2012 (CEST)